Jednání klubu svolali podle informací ČTK na pondělí dopoledne, původně se měli sejít až v úterý odpoledne. Ačkoli na víkend politici žádné oficiální zasedání nesvolali, vyjednávání ohledně vládní krize neustala. "Mezi kolegy si voláme a píšeme si," řekl ČTK poslanec z jedné z koaličních stran.
SLEDUJEME téma peníze za mlčení ve VV
Věci veřejné prý zvolily dřívější termín jednání klubu kvůli "větším kladným posunům" v ODS. Grémium nejsilnější vládní strany v pátek uvedlo, že chce pokračovat v současné vládní koalici a vyjednat dodatek ke koaliční smlouvě. ODS naopak nechce kabinet opírat o odpadlíky z poslanecké frakce VV. ODS je však prý připravena i na situaci, že vyjednávání zbankrotuje.
Pro tento postup nehlasovali v nejužším vedení nejsilnější vládní strany podle deníku Právo pouze předseda poslanců Petr Tluchoř a jihomoravský Pavel Blažek. Postoj ODS ale bude patrně definitivně daný až po pondělním jednání výkonné rady, která čítá pět desítek členů.
SLEDUJEME téma vládní krize
Zatímco Tluchoř vystupuje proti VV stále radikálně, Nečas se zastal předsedy VV a ministra vnitra Radka Johna, když ho Tluchoř v pátek vinil ze zneužívání policie. Právě Tluchoř podle VV spolu s bývalou šéfkou jejich klubu Kristýnou Kočí chystali puč ve Věcech veřejných, který se však ne zcela zdařil.
V pátek poslanci VV vyjádřili podporu Nečasovi. Rokovali nad možnými scénáři vývoje, výsledek ale tajili a nechtěli jej říci ani o víkendu.
"Konkrétní věci nesmím říkat," řekl ČTK jeden z poslanců VV. Podle Johnova vyjádření v Právu jde VV hlavně o kompetence, které umožní boj proti korupci koordinovat. Že by John vyměnil vedení vnitra za vicepremiéra pro boj s úplatkářstvím, patří k možným scénářům.
O vnitro se svádí boj
ODS nechce, aby jej nadále vedly VV pro jejich údajné spojení s bezpečnostní agenturou ABL. Nečas řekl Lidovým novinám, že má představu Johnova nestranického nástupce při mechanismu, že by s kandidátem musely souhlasit všechny koaliční strany.
Firmu ABL vlastnil ministr dopravy v demisi a neformální šéf VV Vít Bárta. VV dosud mají usnesení poslaneckého klubu, že trvají na Johnovi na vnitru. Nečas už odnesl návrh na jeho odvolání na Hrad stejně jako ministra školství Josefa Dobeše (VV). Dobeš dříve v ABL pracoval.
Prezident Václav Klaus zatím premiérovi nevyhověl, chce plán, jak bude kabinet fungovat dál. Věci veřejné na odvolání svých ministrů reagovaly požadavkem na odchod ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09), obrany Alexandra Vondry a zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS).
TOP 09 nechce Kalouska vydat
Kalouskova pozice už ale s největší pravděpodobností ohrožena není; představitelé TOP 09 zdůrazňují, že případné personální změny se jejich ministrů netýkají.
Krizi vyvolal skandál kolem údajného uplácení poslanců VV Bártou a informace o Bártově plánu získat díky politice ekonomickou moc. Dále gradovala například zveřejněním nahrávky Kočí o tom, že se měla část ODS podílet na vyvolání rozkolu u VV. Opoziční ČSSD se rozhodla, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas