Limit představuje nejnižší hodnotu zboží včetně DPH, kterou musí zaplatit fyzická osoba ze země mimo EU u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni. Pak ji při prokazatelném vývozu zboží vznikne nárok na vrácení DPH, kterou v ceně zboží v Česku zaplatila.
„Navrhovaná změna reaguje na dlouhodobou výzvu ze strany odborné veřejnosti, podnikatelů v turistickém ruchu, obchodníků, představitelů regionálních organizací a dalších, kteří upozorňují, že Česká republika má již 15 let stále stejný limit tzv. vratky DPH, který ji znevýhodňuje v nákupech zahraničních turistů,“ uvádějí předkladatelé. Argumentují i tím, že jiné turistické cíle tento limit snižují a například Španělsko ho v roce 2018 zrušilo.
Navržených tisíc korun je podle poslanců kompromisem, který bere v potaz potřeby obchodníků i argumenty ministerstva financí a celní správy. Podle předkladatelů by snížení limitu podpořilo místní řemeslníky, malé a střední podniky a další obchodníky, kteří prodávají zboží, jehož hodnota i v součtu nepřesáhne 2000 korun. Není proto pro zahraniční turisty tak atraktivní, uvádějí poslanci.
Obdobný návrh se ve Sněmovně projednával v minulém volebním období, ale neuspěl. „Já jsem taky usiloval o to, aby se hranice snížila. Bohužel k tomu tehdy nedošlo,“ řekl ČTK jeden z předkladatelů Václav Votava (ČSSD). „Teď to podává víc poslanců z víc klubů, takže věřím, že podpora se najde,“ dodal. Je ale podle něj otázkou, jak se k návrhu postaví ministerstvo financí. Dlouhodobý dopad úpravy na státní rozpočet by měl být podle předkladatelů neutrální, ale měl by prodejce motivovat k vydávání účtenek, a tím i k lepší evidenci tržeb.
Návrh projedná i vláda. Bez ohledu na to, jaké zaujme stanovisko, se jím budou poté zabývat poslanci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab