„Zatímco stará úprava zákoníku připouštěla zaměstnávání i na jiné smlouvy, takže se to obcházelo obchodními nebo občanskoprávními smlouvami, teď to z toho vypadlo a vykonávání takzvaně závislé práce je možné už pouze na pracovní smlouvu,“ uvedl pro Týden.cz odborářský právník Vít Samek.
Než zákon vejde v platnost, budou si muset zákonodárci dát do pořádku vlastní smlouvy. „Když jsem loni jel na deset dnů do Irska, dostal jsem zaplaceno stejně jako každý měsíc,“ popsal poslanecký asistent, který si nepřál být jmenován. „Je to švarcsystém se vším všudy.“
Sněmovna obvinění popírá. „Dle právního rozboru sněmovní legislativy o švarcsystém nejde. Sněmovna neurčuje místo výkonu práce, ani její náplň,“ vysvětluje šéfka dolní komory parlamentu Miroslava Němcová
Právníci však s Němcovou nesouhlasí. „Tyto argumenty jsou naprostý nesmysl. To by to potom bylo moc jednoduché a firmy zaměstnávající na živnostenský list by neměly problém,“ je přesvědčen specialista na pracovní právo Jaroslav Škubal z PRK Partners. Předseda Senátu Milan Štech dává právníkům za pravdu. „Domnívám se, že by se měla provést změna, na základě níž by se tito pracovníci převedli na pozice zaměstnanců,“ řekl Týdnu.cz s tím, že ve smlouvách by měli mít asistenti jasně zakotveno, že jejich smlouva je svázána s mandátem poslance nebo senátora a je pouze na dobu určitou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš