Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 prezidentem Gruzie. Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Minulý měsíc ukrajinský prezident nařídil, aby Saakašvilimu bylo občanství odebráno.
„S politováním jsme zjistili, že Ukrajina, kterou svorně bráníme v boji o nezávislost, demokracii a právní stát, se dopouští těžkého provinění na vlastním občanovi. Vyobcování Michaila Saakašviliho je ostuda pro ukrajinskou demokracii,“ uvedli čeští poslanci v prohlášení.
Porošenka požádali, aby se s dalšími představiteli Ukrajiny zamyslel nad tím, jaké budou mít jejich kroky důsledky pro obraz Ukrajiny v cizině. „A taktéž, jak to působí na vlastní občany Ukrajiny, chová-li se tak vláda k opozičnímu politikovi. Jako přátelé Ukrajiny s lítostí a pohoršením sledujeme toto dění,“ napsali poslanci.
Saakašviliho, který se v Gruzii dostal k moci po revoluci v roce 2003, kritizují za autoritářský styl a obzvláště za neúspěšnou válku, kterou vedl v roce 2008 s Ruskem. V Gruzii čelí obvinění ze „zneužití úřadu“. Saakašvili to odmítá a označuje za politicky motivované.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp