Poslanec Birke se omluvil Číně za zrušenou cestu, chystá novou

14.08.2018 20:23 | Zprávy

Poslanec ČSSD Jan Birke se dnes spolu s dalšími kolegy omluvil zástupcům čínské ambasády za zrušení neoficiální cesty českých poslanců do Číny. Cesta bude naplánována znovu s novým programem a mohla by se uskutečnit do konce roku, řekl ČTK Birke po návratu z ambasády. Na cestu měla skupina poslanců v čele s Birkem vyrazit koncem srpna, ale řada poslanců jet odmítla. Do Číny by se tak vydali jen tři poslanci, což by podle Birkeho bylo nesmyslné a nedůstojné.

Poslanec Birke se omluvil Číně za zrušenou cestu, chystá novou
Foto: archiv JB
Popisek: poslanec Jan Birke (ČSSD)

Na čínské velvyslanectví šli s Birkem podle jeho slov také poslanci KSČM Hana Aulická Jírovcová a Zdeněk Ondráček. „Ještě jednou jsem se omluvil za způsobené komplikace. Nicméně i přesto jsme byli ujištěni, že provincie S’-čchuan má dále zájem přijmout delegaci českých poslanců,“ popsal schůzku na čínském velvyslanectví Birke. Chce proto vypracovat nové pozvání s novým programem a obsahem. „Znovu by se to předložilo na organizační výbor. Pokud by to prošlo v organizačním výboru, tak je moje ambice tu cestu uskutečnit ještě do konce roku,“ doplnil.

Původně plánovanou cestu na svém červencovém jednání sněmovní organizační výbor neschválil. Skupina poslanců v čele s Birkem tak měla jet koncem srpna do Číny na pozvání čínské strany na neoficiální cestu.

Birkeho pojí s Čínou dlouholeté obchodní vztahy, v letech 1993 až 1996 pracoval jako manažer americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Číně.

Své zástupce do delegace nevyslaly podle Birkeho kluby ANO a SPD. Podle serveru iRozhlas se cesty odmítly zúčastnit i poslanci ODS. Podle Birkeho by tak zbyli jen tři zájemci: kromě něj ještě poslanci KSČM Hana Aulická Jírovcová a Zdeněk Ondráček. Jak má postupovat, konzultoval Birke se stranickým šéfem a ministrem zahraničí Janem Hamáčkem, ten jeho názor podle poslance schválil.

Hospodářské noviny uvedly, že plánovaná cesta vzbudila kritiku některých poslanců. „Byla to nestandardní žádost a výbor to odmítl proplatit. Jestli pojedou a Čína to zaplatí, nebude se jednat o standardní zahraniční cestu,“ citoval deník například předsedu klubu KDU-ČSL Jana Bartoška. „Delegace není v zájmu České republiky, ale Čínské lidové republiky,“ uvedl podle HN Jan Farský (STAN).

Pozornost vzbudila i loňská cesta poslanců do Číny ještě v minulém volebním období, kterou ale sněmovní organizační výbor tehdy schválil. Tehdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval k jejímu zrušení kvůli úmrtí čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa. Účast tehdy odřekly poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …