Poslanec Gabrhel: Spojení funkce starosty a poslance bývá ku prospěchu věci

13.12.2014 14:12 | Zprávy

Dan Ťok se stal desátým ministrem dopravy za šest let. V čem vidí příčinu rotace ministrů a jak hodnotí tu poslední? Nejen o tom jsme si povídali s poslancem a členem hospodářského výboru Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD). V říjnu úspěšně obhájil mandát starosty Znojma a nás zajímalo, jaké jsou jeho plány pro nadcházející volební období a hovořili jsme o kumulaci funkcí. ,,Podívejte se na Andreje Babiše. Je ministrem financí, poslancem a nepřímo i velitelem všech svých firem. Všechno zvládá a nikdo mu nepředhazuje, že by to neměl zvládnout.“ Prozradil nám také, proč je přesvědčen, že poslanci nepotřebují zvyšovat plat.

Poslanec Gabrhel: Spojení funkce starosty a poslance bývá ku prospěchu věci
Foto: archiv VG
Popisek: Vlastimil Gabrhel (ČSSD), starosta Znojma


Ačkoliv se Vám v komunálních volbách podařilo obhájit mandát, v jednu chvíli to vypadalo, že i přes jasnou výhru skončíte v opozici. Jaký máte z povolebních vyjednávání pocit?
 
Povolební vyjednávání byla velmi konstruktivní. To, že bychom skončili v opozici, byla jen teoretická možnost, kterou záměrně rozdmýchávala některá média. V praxi to vypadalo úplně jinak.
 
Město příští čtyři roky povede dvojkoalice sociálních demokratů a hnutí ANO, podpořená nezávislým zastupitelem Janem Kárníkem, zvoleným za komunisty. Nevidíte v této křehké většině velké riziko? Nešlo se dohodnout jinak?
 
Ve volbách jsme získali tak silný mandát, že jsme mohli koalici sestavit prakticky s kýmkoliv. Takže jsme si snažili vybírat partnery, se kterými to bude fungovat nejen stranicky, ale i lidsky. Komunální politika je hodně o lidech. 
 
Jaké jste si stanovili hlavní priority pro následující volební období?
 
Naší prioritou, kterou jsme deklarovali voličům již před volbami, je zodpovědné hospodaření. V uplynulých čtyřech letech jsme odvedli kus práce a máme na co navazovat. Určitě to není tak, že bychom nyní s novými koaličními partnery překopali naši komunální politiku. Naopak budeme pokračovat v tom, co jsme již započali.
 
 
Jste nejen starosta, nýbrž také poslanec. Poslední dobou sílí hlasy, které kritizují spojení práci senátora či poslance s pracív komunální politice a i většina členů ČSSD se vyslovila v rámci vnitrostranického referenda pro omezení kumulace funkcí. Co vyna to? Nemyslíte si, že kdo má trvalý souběh funkcí, nemůže jednu kvůli druhé vykonávat tak dobře a s takovým nasazením? A nejednáte tak v rozporu s tím, co prosazuje strana?
 
Máte pravdu, že se o soubězích funkcí v poslední době hodně mluví. Já mám na to zcela jednoznačný názor. Spojení funkce starosty a poslance bývá ku prospěchu věci. Podívejte se na Znojmo. Jedním z historicky nejúspěšnějších – a nebál bych se říci dnes uži legendárních – starostů byl za první republiky doktor Mareš z ČSSD, který byl zároveň starostou i poslancem. Dokázal skloubit obě funkce a Znojmu to přineslo prospěch. Problém na kumulaci obou funkcí je velká časová náročnost. Pokud si ale dobře zorganizujete čas, můžete vše zvládnout. Musíte však k tomu mít manažerské předpoklady a dobrý tým spolupracovníků. Podívejte se na Andreje Babiše. Je ministrem financí, poslancem a nepřímo i velitelem všech svých firem. Všechno zvládá a nikdo mu nepředhazuje, že by to neměl zvládnout.
 
Těmto politikům je občas vyčítáno, že sedí na dvou místech kvůli zdvojenému platu. Jak se z tohoto pohledu na zdvojené politické funkce díváte Vy?
 
Já nejsem zároveň poslancem a starostou proto, abych pobíral dva platy. Já pobírám jeden a druhý jde na dobročinné účely.
 
Pokud se pozastavíme u platu. Jak se zpětně díváte na spor o navýšení platu a souhlasíte s přijatým kompromisem, tedy nárůstem platu o 3 procenta?
 
V jednom rozhovoru jsem řekl, že poslanci navýšení platů nepotřebují. Pokud neumí vyjít se svým platem, zatímco ostatní občané to dokáží zvládnout s platem polovičním, tak jsou špatní hospodáři. A jestliže jsou špatní hospodáři, tak jak mohou schvalovat státní rozpočet? Proto jsem byl od začátku sporu jednoznačně na straně pana premiéra. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

23:48 Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

Bývalý prezident Václav Klaus, který v amerických volbách opakovaně vyslovil podporu republikánskému…