Poslanec Zahradník: Vláda by neměla podléhat tlaku Evropské unie

21.03.2016 9:56 | Zprávy

Velký počet stran včetně extremistů, kteří se dostali do parlamentu. Tak skončily volby na Slovensku. Jak ale upozorňuje Jan Zahradník (ODS), i u nás je takové protisystémové politické uskupení u moci už více než dva roky. Stejně tak mu ale vadí, že socialisté vrátili v jižních Čechách do hry komunisty. Co by v případě úspěchu v Jihočeském kraji ještě rád změnil? Prioritou volebního programu ODS je doprava a dopravní infrastruktura. A nejen o ní byla řeč. Vyjádřil se také k problematice životního prostředí či k tolik diskutovanému zákonu o NP Šumava.

Poslanec Zahradník: Vláda by neměla podléhat tlaku Evropské unie
Foto: ods.cz
Popisek: Jan Zahradník z ODS

Parlamentní volby na Slovensku vyhrál Smer – SD s 29 procenty, druhá byla protievropská Sulíkova Svoboda a Solidarita. Do parlamentu se dostalo celkem osm stran a mezi nimi i nacionalistická uskupení jako Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Vypadá to, že ve slovenských volbách propadly strany, které hlásají většinově uznávanou proevropskou nebo snad proamerickou politiku. O čem to svědčí?

Svědčí to o tom, že proevropská politika přestala být důvěryhodná a autentická. Lidé vidí, že si Evropská unie neví rady s celou řadou problémů, například s migrační krizí nebo se ztrátou konkurenceschopnosti v souvislosti se sebevražednými limity v oblasti ochrany životního prostředí. I když Robert Fico vsadil před volbami na razantní protiimigrantskou politiku, jeho záměr získat opět absolutní většinu nevyšel. Lidé na Slovensku vidí, že slovenští socialisté nejsou schopni zajistit dobré fungování země. Kromě celostátních problémů ve školství, zdravotnictví a v dopravě navíc na Slovensku existují místa, kde nefunguje téměř nic. Takže zmatení voliči sáhli po populistech, kteří slibují jednoduchá řešení. Příkladem je Marian Kotleba.

Neobáváte se vzestupu nacionalistických, extrémních či protisystémových politických uskupení i u nás? Přece jen volby se blíží.

Je třeba připomenout, že u nás je takové protisystémové politické uskupení u moci už více než dva roky. Jeho lídr Andrej Babiš dovedně využívá vlivu a politické moci k podpoře svého impéria Agrofert a navíc to považuje za naprosto samozřejmou věc. Mluvím s lidmi a vidím, že si uvědomují, jak je to nebezpečné. Věřím, že lidé jsou rozumní a nakonec dají přednost rozumným řešením před populistickými hesly.

Vy sám jste lídrem ODS v Jihočeském kraji. Čím budete chtít oslovit voliče?

Budu se snažit oslovit voliče tím, čím jsem je oslovoval dosud. Tedy odkazem na poctivou práci pro Jihočeský kraj, znalostí jeho dobrých i těch horších stránek a důvěrou ve schopnost Jihočechů poctivě pracovat ve prospěch svých rodin, obcí i celého kraje. Mohu nabídnout Jihočechům zkušenosti z politické práce na komunální, krajské i centrální úrovni a připomenout jim, že jsem politiku nikdy nedělal pro svůj osobní prospěch, ale že jsem vždy kladl na první místo zájmy Jihočeského kraje a jeho občanů.

Jak vidíte šance ODS na úspěch? Věříte, že se jí podaří otřepat z kataklyzmatu posledních let?

Myslím, že ODS je už z nejhoršího venku a že v krajských volbách může své příznivce příjemně překvapit.

I současný hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se bude na podzim znovu ucházet o přízeň voličů. Proč by měli dát přednost zrovna vám? Co budete chtít dělat jinak, lépe?

Tak zaprvé, určitě se nechci v krajských volbách pouze poměřovat s Jiřím Zimolou a nebudu usilovat pouze a jenom o to být jiný, lepší, populárnější nebo oblíbenější než on. Po pravdě to ani nejde, protože jsme založením každý jiný. Díky svému věku mám množství životních zkušeností. Dlouhá léta jsem byl učitelem a pak majitelem a ředitelem soukromého gymnázia, tedy soukromým podnikatelem, od revoluce jsem aktivní v politice. Vadí mi, že socialisté vrátili v jižních Čechách do hry komunisty, kteří naši vlast čtyřicet let devastovali. Nelíbí se mi také socialistické hospodaření kraje. Jsem však tělem i duší konzervativec, a tak nerad měním věci, které fungují, zároveň jsem ale matematik, a tak mě baví hledat řešení problémů. A uvádět je do praxe, posouvat věci správným směrem. V čem doufám budu lepší než Jiří Zimola, je komunikace s našimi sousedy na jižní a západní hranici a intenzita přímých kontaktů s občany Jihočeského kraje a se spolky, do kterých se sdružují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…