Poslanecká novela o nepřizpůsobivých může narazit v Senátu. Pirátka vytáhla paragrafy o diskriminaci a zlomila výbor

17.08.2021 20:35 | Zprávy

Ve středu se má v Senátu projednávat novela o dávkách hmotné nouze, pocházející od občanských demokratů, která má za cíl posílit pravomoci samospráv v rámci řešení nepřizpůsobivých občanů. Zákon však narazil u pirátské senátorky a brojí proti jeho schválení. „Diskriminace!“ spustila pirátská senátorka Adéla Šípová s tím, že sebrání části dávek dopadne na rodiny. Z ODS se po jejím výpadu vrací protiúder: „To jako necháme zloděje automobilů běhat po světě, protože jeho zavřením se sníží životní úroveň jeho rodiny?“ nestačí se jejímu odůvodnění divit starosta jedné z obcí se zkušenostmi s problémovými občany.

Poslanecká novela o nepřizpůsobivých může narazit v Senátu. Pirátka vytáhla paragrafy o diskriminaci a zlomila výbor
Foto: FB A. Šípové
Popisek: Pirátská senátorka Adéla Šípová

Novela, která je též přezdívaná „třikrát a dost“, která má posílit pravomoci samospráv v rámci vypořádání se s nepřizpůsobivými občany, kteří opakovaně neplatí pokuty, dopouštějí se závažných přestupků či ruší sousedské soužití, umožňuje problémovým lidem sebrat část dávek, například doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí.

To pirátská senátorka Adéla Šípová považuje za protiústavní a diskriminační, jelikož prý odebrání dávek dopadne na celé rodiny nepřizpůsobivých. „Rozhodně by neměly být postihovány děti, které za jednání svých rodičů nebo společně posuzovaných osob vůbec nemůžou. Je to v rozporu s Listinou základních práv a svobod, kde je občanům zaručena podpora v hmotné nouzi, respektive zajištění jejich naprosto nezbytných základních životních potřeb. A toto právo je tímto zákonem narušeno,“ zaznělo od ní pro server Novinky.cz. Postihovat by místo nepřizpůsobivých měla podle ní novela spíše ty, kteří jezdí automobilem opakovaně nad rychlostními limity.

Sama by prý spíše vsadila na rozvoj „komunitní práce s lidmi v potížích“. „Je důležité být s nimi v kontaktu a věnovat se jim. V obcích by měla být komunitní centra, která budou pomáhat řešit tyto socioekonomické potíže. Není to nic, co by se dalo jednoduše vyřešit nějakým zákonem, je to o soustavné péči,“ tvrdí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

Ekonom Miroslav Ševčík se v pořadu Otázky na Miroslava Ševčíka pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke s…