Postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu? Do věci promluvili dva jeho předchůdci. A každý trochu jinak

19.05.2018 9:45 | Zprávy

Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to řekl bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky, senátor František Bublan (za ČSSD), je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od 17. 5. dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Postavení šéfa civilní rozvědky mimo službu? Do věci promluvili dva jeho předchůdci. A každý trochu jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

„Jestliže existují nějaké důkazy o tom, že v hospodaření ÚZSI byly nějaké nesrovnalosti, nebo že docházelo ke zneužití finančních prostředků, tak tento krok ministra byl jediný, který mohl a musel udělat,“ řekl ČTK Randák, který vedl civilní rozvědku v letech 2004 až 2006.

Podle Metnara při prověřování hospodaření úřadu vyplynula podezření z opakovaného porušování vnitřních předpisů. Mohla se týkat schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, nebo schválení zaplacení tohoto nákupu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.

Bublan, který stál v čele ÚZSI od roku 2001 do roku 2004 a následně byl ministrem vnitra, upozornil na další případy, kdy během působení vlády v demisi končí představitelé bezpečnostních orgánů. „Spíše mě trochu znervózňuje takové to postupné odvolávání jednotlivých vedoucích činitelů v bezpečnostních složkách, což je třeba pan ředitel Trojánek, ředitel pražské policie, i když možná odchází na vlastní žádost,“ řekl Bublan. „Ale domnívám se, že tyto kroky se měly dělat až po ustavení koaliční vlády, protože to jsou většinou kroky nevratné,“ dodal.

Randák, který v minulosti spolupracoval s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), podotkl, že dočasné zproštění výkonu služby neznamená odvolání. „Musíme počkat, až se podezření vyšetří, a pak se pan Šašek vrátí, nebo nevrátí,“ řekl. „Pokud se prokáže, že došlo k nějakému pochybení, za které je ředitel odpovědný, pak bude namístě ho odvolat,“ dodal.

Postup ministra Randák nevnímá jako problematický také vzhledem k vyšetřovacím mechanismům tajných služeb. „Není možné, aby tajnou službu vyšetřoval někdo zvenčí. Na celém světě je princip takový, že uvnitř je nezávislá inspekce, která má pravomoci policejního orgánu,“ popsal. „Tato inspekce musí být někomu podřízena a nemůže být podřízena nikomu jinému než řediteli, který je zodpovědný za celý úřad,“ doplnil.

Pokud je podezřelým sám ředitel, je to podle Randáka vzácný případ. Situaci pak podle něj není možné řešit jinak než jeho postavením mimo službu. „Bylo by přeci nelogické, kdyby se inspekční orgán zodpovídal člověku, který je jeho nadřízeným a zároveň vyšetřovaným člověkem,“ dodal Randák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Sliby

Dobrý den, trochu mě zaskočila vaše odpověď na tento dotaz. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/plk-Ing-Zdenek-Nytra-111912/otazka/Stava-se-snad-ODS-populistickou-stranou-159969. Pokud nejste populisté, což doufám nejste, tak proč dávat nereálné sliby, jakože postavíte palác, z kterého ale ve fi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kde je Nutelák?“ Češi si v Německu vzpomněli na Fialu. Ne zrovna hezky

20:20 „Kde je Nutelák?“ Češi si v Německu vzpomněli na Fialu. Ne zrovna hezky

Ceny jako v Česku, ale naproti tomu jako u nás výzdoba žádná sláva a hlavně kromě Čechů, Ukrajinců a…