Premiér Fiala a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dlouhodobě neúspěšně řeší rostoucí ceny potravin v Česku. Fiala přitom ještě začátkem září sliboval, že po schůzce se zástupci osmi velkých obchodních řetězců dojde ke snižování cen potravin. Dopomoci by k tomu mělo snížení DPH na potraviny ze současných 15 % na 12 %.
Vláda podle Fialy sice nemá přímý vliv na ceny potravin, chce se ale všemi dostupnými prostředky snažit o jejich snížení. „Vláda neurčuje ceny potravin, budeme dál mluvit se zemědělci a obchodníky, tak aby ceny a kvalita byly uspokojivé,“ uvedl premiér v září, jak informuje server e15.cz.
Ve Sněmovně Fiala několikrát zopakoval, že díky vládnímu tlaku na zemědělce a potravináře už ceny potravin klesají a nyní je právě na obchodních řetězcích, aby toto i díky sníženému DPH do konečných cen propsaly. „Mám pocit, že jsme někomu lidově řečeno šlápli na kuří oko,“ uvedl premiér směrem k potravinářských firmám včetně Agrofertu, které loni měly rekordní zisky.
„Zisky jsou rekordní a ceny potravin jsou taky rekordní. Je potřeba udělat něco, aby tomu tak nebylo,“ řekl premiér. Cestou je podle něj tlak státu na všechny účastníky procesu výroby a prodeje potravin, aby se jejich ceny snížily. „A hle, ono to funguje,“ dodal Fiala.
Jak ale premiér zjistil na svém nákupu v Německu, v Česku jsou potraviny nadále dražší než v sousedních zemích, ačkoliv například Němci mají několikanásobně vyšší výplaty. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy navíc ceny potravin nejspíše od nového roku nadále porostou, a to kvůli dražším energiím. Ty podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu zdraží o desítky procent.
„Jak zemědělství, tak potravinářství jsou velmi energeticky náročné provozy. Tak prostě tu spotřebu energie máte výrazně vyšší než v jiných částech ekonomiky. Takže jakékoliv navýšení cen energie od ledna znamená výrazné navýšení cen potravin,“ podotkl v neděli Prouza v Otázkách Václava Moravce.
To, že by mohlo dojít ke skokovému navýšení cen potravin, slýchá Prouza podle svých slov i od dodavatelů. „A není to jen kvůli cenám energií, od ledna se zvyšují daně z nemovitostí, daně ze zisku, vláda rozhodla o zásadní změně pravidel pro zaměstnávání na dohody, což zdraží zase práci. Proti tomu půjde to snížení DPH na potraviny o tři procentní body dolů, ale z těch prvních reakcí, které už máme od našich českých dodavatelů, tak je to prostě navýšení výrazně vyšší než ta minus tři procenta na DPH. Když to strašně zjednoduším, tak to staví do obrovské nevýhody české potravináře. Jsme pod velmi silným tlakem prodávat co nejlevnější potraviny, ale to v řadě případů bohužel znamená sáhnout po potravině z dovozu místo po té české,“ dodal Prouza.
Prouza, který je poradcem ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN), přitom nedávno také ubezpečoval, že díky přesunutí potravin do nižší sazby DPH potraviny zlevní. Nyní ale otočil a všechny už připravuje na další zdražování.
„Na jednu stranu vláda od ledna sníží DPH na potraviny, což je dobře – že se snaží lidem ulevit. Na druhou stranu stejná vláda kývla na výrazné zdražení energií, což se promítne do cen,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Podle potravinářů nastane zdražení až o deset procent. „V ceně se to promítne. Ať už jde o pekaře, kteří musejí používat výrazné množství energií na pečení, ale bavíme se také o mlékařích či masařích, kteří na jednu stranu chladí a na druhou zahřívají,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.