Pouštějte migranty, volá migrační aktivistka. Pozor: Odpověď EU překvapí

09.06.2021 10:47 | Zprávy

Covid ustoupil a opět se začíná řešit migrace. Vlnu migrace zažilo nedávno Španělsko, v Řecku už se připravují. Proti pašování lidí by měla bojovat posílená agentura Frontex. Evropský účetní dvůr ale varuje, že agentura neví co s penězi, ani s lidmi. A podle proimigrační aktivistky Caroly Racketeové, kterou v Itálii zadrželi právě pro podezření z pašování migrantů, by se měl celý Frontex zrušit. Politika EU ohledně ochrany hranic je prý rasistická a posiluje „koloniální a kapitalistické mocenské struktury“ a má na svědomí 40 555 životů migrantů. Nicméně rétorika bruselských orgánů nasvědčuje, že proti nelegální migraci tentokrát už míní zasahovat tvrdě.

Pouštějte migranty, volá migrační aktivistka. Pozor: Odpověď EU překvapí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Carole Racketeová, německá aktivistka, která pomáhala migrantům se dostat do Evropy

Po ustupujícím covidu-19 se vrací opět stará témata, jako je migrace. Podle nedávných zpráv nápor migrantů zažila španělská exkláva (území zcela oddělené od zbytku země – pozn. red.) Ceuta. Dle stanice Al Jazeera se v polovině května více než 6000 lidí pokusilo překonat hranici mezi Španělskem a Marokem po moři a do Ceuty buď připluli, nebo připlavali. Ovšem z tohoto počtu Španělsko 2700 vrátilo zpátky do Maroka a navýšilo počet policistů, kteří v exklávě slouží. Pozdější článek serveru Euronews hovoří už dokonce o osmi tisících migrantech a Španělsko prý navrátilo do Maroka čtyři tisíce.

A jeden z unijních činitelů se nechal slyšet, že „Evropa se nenechá nikým zastrašit“, pokud jde o migraci. Eurokomisař Margaritis Schinas pro španělské rádio řekl, že Evropa „nebude obětí takových taktik“. K této migrační vlně totiž došlo během diplomatické roztržky mezi Marokem a Španělskem a Maroko prý migrantům v pokusům překonat hranici nijak moc nebránilo.

Italský premiér Mario Draghi se také nedávno setkal s předsedou vlády národní jednoty Libye, Abdulem Hamidem Dabajbou. I při tomto oficiálním setkání se řešila migrace. Mario Draghi uvedl, že Itálie bude spolupracovat na poskytování prostředků a výcviku, ale bude třeba, aby EU reagovala „rychle a odhodlaně“. A na migraci se podle něho zaměří i Evropská rada při jednáních v červnu. Dabajba poděkoval za to, co Itálie pro Libyi dělá a za „skvělou práci italské pobřežní stráže“.

V Řecku proti migrantům prý nasazují i „zvukové dělo“ a na hranicích s Tureckem vyrostla ocelová zeď a oblast sledují drony. Jinými slovy, migrace je stále na pořadu dne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…