Po ustupujícím covidu-19 se vrací opět stará témata, jako je migrace. Podle nedávných zpráv nápor migrantů zažila španělská exkláva (území zcela oddělené od zbytku země – pozn. red.) Ceuta. Dle stanice Al Jazeera se v polovině května více než 6000 lidí pokusilo překonat hranici mezi Španělskem a Marokem po moři a do Ceuty buď připluli, nebo připlavali. Ovšem z tohoto počtu Španělsko 2700 vrátilo zpátky do Maroka a navýšilo počet policistů, kteří v exklávě slouží. Pozdější článek serveru Euronews hovoří už dokonce o osmi tisících migrantech a Španělsko prý navrátilo do Maroka čtyři tisíce.
A jeden z unijních činitelů se nechal slyšet, že „Evropa se nenechá nikým zastrašit“, pokud jde o migraci. Eurokomisař Margaritis Schinas pro španělské rádio řekl, že Evropa „nebude obětí takových taktik“. K této migrační vlně totiž došlo během diplomatické roztržky mezi Marokem a Španělskem a Maroko prý migrantům v pokusům překonat hranici nijak moc nebránilo.
Italský premiér Mario Draghi se také nedávno setkal s předsedou vlády národní jednoty Libye, Abdulem Hamidem Dabajbou. I při tomto oficiálním setkání se řešila migrace. Mario Draghi uvedl, že Itálie bude spolupracovat na poskytování prostředků a výcviku, ale bude třeba, aby EU reagovala „rychle a odhodlaně“. A na migraci se podle něho zaměří i Evropská rada při jednáních v červnu. Dabajba poděkoval za to, co Itálie pro Libyi dělá a za „skvělou práci italské pobřežní stráže“.
V Řecku proti migrantům prý nasazují i „zvukové dělo“ a na hranicích s Tureckem vyrostla ocelová zeď a oblast sledují drony. Jinými slovy, migrace je stále na pořadu dne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas