Podle ohlasu na sociálních sítích lze očekávat, že se Pouti smíření letos zúčastní desítky, možná stovky lidí. Brněnské zastupitelstvo schválilo v květnu Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Město také letošek vyhlásilo Rokem smíření, jehož program zahrnuje desítky akcí včetně dnešní pouti. Cílem je připomenut události spjaté s druhou světovou válkou včetně těch doposud opomíjených a důstojně uctít památku všech obětí.
Do Pohořelic dnes Brňany dopraví autobusy. Po ekumenické mši za zemřelé se pak vypraví na pěší cestu zpět s několika občerstvovacími stanicemi. Na Mendlovo náměstí poutníci podle odhadu pořadatelů dorazí kolem 17:30. Čeká je tam hudební program, vystoupení primátora Petra Vokřála (ANO), biskupa Vojtěcha Cikrleho a další program.
Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít na 19.500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí. Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10.000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp