Pozor na Putina a jeho lidi. Jejich dlouhé prsty prý dosahují až do Evropské komise

29.11.2016 22:00 | Zprávy

Ruský publicista Leonid Beršidskij, který žije v německém exilu, poukazuje na úzké vazby s Ruskem u některých evropských politiků a podnikatelů. Rusům se prý takto daří ovlivňovat i samotné rozhodování Evropské komise.

Pozor na Putina a jeho lidi. Jejich dlouhé prsty prý dosahují až do Evropské komise
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Konkrétně jmenuje podnikatele a člena správní rady společnosti Daimler Klause Mangolda, který působí také jako honorární konzul Ruska ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. „V květnu letěl evropský komisař a člen CDU Günther Oettinger v jeho soukromém letadle na konferenci o automobilech. Mangold se staví proti sankcím a je mnohem více proruský než kterýkoli člen Trumpova týmu,“ konstatuje velký kritik Putina Beršidskij.

Beršidskij dále cituje maďarský investigativní server 444.hu, podle kterého Oettinger necestoval na konferenci kvůli své lásce k automobilům, ale kvůli setkání s premiérem Viktorem Orbánem. „Ten s ním chtěl mluvit o společném maďarsko-ruském projektu, v rámci kterého měly být vybudovány dva jaderné reaktory v elektrárně Paks jižně od Budapešti. Oettinger dal zřejmě výstavbě předběžný souhlas, byť v EU se na podobné dohody s Ruskem dívali podezřívavě,“ uvádí publicista.

„EU se nelíbila zejména snaha maďarské vlády přizvat do projektu ruský státní kolos Rosatom bez výběrového řízení. K tomu je třeba zmínit, že zmiňovaný podnikatel Mangold sedí v dozorčí radě investiční banky Rotshchild, jež maďarské vládě posvětila ekonomickou část projektu. Právě v době, kdy EU řešila vyšetřování výběrového řízení, vypravil se Oettinger na výlet do Budapešti, který vysvětloval tím, že komerční linky byly plné. Navíc uváděl, že o projektu elektrárny Paks s Orbánem nepadlo ani slovo.“

Vysvětlení Oettingera považuje Beršidskij za neuspokojivé, protože není stále jasné, kdo za jeho let v soukromém letadle zaplatil. „Navíc evropský komisař neuvedl předem, že se setká s lobbistou, byť s Mangoldem strávil o samotě přibližně devadesát minut. Jelikož se ale Oettinger již nevěnuje energetice, bylo podle mluvčího komise Schinase obtížné předem posoudit, jestli nedochází ke střetu zájmů,“ uvádí Beršidskij a dodává, že případ vyšetřování okolností výstavby elektrárny Paks byl uzavřen bez nějakých vážných důsledků pro celý projekt.

„To nasvědčuje tomu, že Evropská komise ustupuje ruským energetickým zájmům v Evropě. Minulý měsíc zase komisařka Margrethe Vestager uvedla, že se antimonopolní orgány EU blíží k dohodě s Gazpromem, která by ochránila státem kontrolovaný gigant od pokud za zneužívání svého monopolního postavení v řadě východoevropských zemích. Na rozdíl od Applu či Googlu ruští vyjednávači své záležitosti neřeší na veřejnosti, ale v zákulisí a jsou v tom neobyčejně úspěšní.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…