Pozornost na obraně se v roce 2019 zaměří na zakázky za miliardy

29.12.2018 11:01 | Zprávy

Uzavření smluv na nákupy vojenské techniky za desítky miliard korun, vyslání stíhačů do Pobaltí nebo pokračování v náboru plánuje Ministerstvo obrany na příští rok. Chce také předložit novelu zákona o Vojenském zpravodajství, která bude řešit kybernetickou obranu Česka. ČTK to řekl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Pozornost na obraně se v roce 2019 zaměří na zakázky za miliardy
Foto: Martin Koller
Popisek: Puma na veletrhu Eurosatory 2018

Ministerstvo obrany se v roce 2019 dostane několikrát pod drobnohled nejen médií a veřejnosti. Nejsledovanější budou významné vojenské nákupy na obměnu části zastaralé techniky české armády. Dominovat mezi nimi bude pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za zhruba 53 miliard korun. Bude to nejdražší zakázka v historii země. Obrana chce v nejbližší době oslovit čtyři evropské výrobce, aby poslali své nabídky. Smlouvu s vítězem plánuje uzavřít v srpnu. Bude vybírat zřejmě ze čtveřice vozů Ascod, Puma, Lynx a CV90.

Smlouva by v roce 2019 měla být uzavřena i na nákup 12 dvoumotorových víceúčelových vrtulníků, jejich cena se bude zřejmě pohybovat kolem deseti miliard korun. V dubnu chce úřad uzavřít s firmou Eldis Pardubice zakázku na dodávku 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH a v polovině roku s izraelskou vládou tendr na čtyři mobilní radiolokátory za 2,9 miliardy korun bez DPH.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) považuje modernizaci armády za hlavní prioritu. „S nákupem úzce souvisí podpora domácího obranného průmyslu, české firmy zapojujeme do armádních akvizic v maximální možné míře,“ sdělil ČTK Metnar. Na nákupy bude mít ministerstvo k dispozici více peněz než letos. Obranný rozpočet roste od roku 2014, kdy měl úřad k dispozici 39 miliard. V roce 2019 to bude 66,7 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bordel na kolečkách.“ Jandák začal o kultuře a skončil na Ukrajině

4:44 „Bordel na kolečkách.“ Jandák začal o kultuře a skončil na Ukrajině

Za „bordel na kolečkách” označil současnou situaci exministr kultury Vítězslav Jandák. ParlamentníLi…