Zaměstnanec stavební společnosti Metrostav Jan Petráň v jednom z odposlechnutých hovorů z roku 2013 například prohlásil: „Nejvyšší by chtěl mít stanovisko a znát výsledek kontroly.“ Stále není známo, koho tím však měl na mysli. V tom samém hovoru pak několikrát zmiňoval Půtu, hovořil v něm však už pouze jako o hejtmanovi nebo o hejtmanovi.
Martin Půta odmítá, že by „Nejvyšší“ byl on. Soudu dokonce předložil přesný výčet, kolikrát se o něm v odposleších mluví jako o Půtovi, jako o hejtmanovi nebo jako o Martinovi. „A to dokazuje, že nejste Nejvyšší?“ ptal se hejtmana soudce Petr Neumann. „Ukazuje to, jak mě běžně označovali,“ odpověděl hejtman.
Obžalovaný Jan Petráň v pondělí u soudu uvedl, že si již nepamatuje, koho termínem „Nejvyšší“ označil. Byl to podle jeho slov někdo z Metrostavu.
Odposlechy, které jsou předmětem soudního projednávání, souvisejí se dvěma dotačními projekty. A sice s přestavbou libereckého kostela sv. Máří Magdalény na geotermální lázně, v níž je obžalován právě hejtman Půta. A vybudování oddychové zóny Liberec – Perštýn, které se Půty netýká. Oba projekty připravovala společnost GEPO, která je rovněž obžalovaná.
Půtovi hrozí pět až deset let vězení. Policie dospěla k závěru, že v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény přijal úplatek za to, že projektu pomohl v rámci Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, které předsedal. Za první rozhodnutí měl dostat 800 tisíc korun, skutečně převzít měl 500 tisíc a na zbytek už nedošlo.
Půta kvůli trestnímu stíhání v roce 2014 odstoupil z čela hnutí Starostové a nezávislí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab