Podle aktivistů se zhoršuje situace například v Maďarsku či Polsku, ale i v dalších státech.
„Pozorujeme neuvěřitelný nárůst nenávisti. Anti LGBTI téma je součástí politiky a nenávist vůči komunitě se využívá jako součást politické hry. Je to globální fenomén,“ uvedla Hugendubelová. Podle ní se příslušníci menšin začínají cítit méně v bezpečí.
O situaci lidí z komunity LGBTI v různých zemích jedná nyní v Praze přes 500 aktivistů a zástupců zemí Evropy a střední Asie. Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na pražské akci, a to kvůli ochraně účastnic a účastníků. Někteří dorazili ze zemí, kde čelí kvůli své sexuální orientaci pronásledování.
O šíření homofobie v Polsku či Maďarsku, zhoršování podmínek či akcích proti sexuálním menšinám mluvili tamní aktivisté. Zmínili pochody krajně pravicových radikálů. „Začínáme mít pocit, že se v Maďarsku může stát LGBT a Romům vše, následuje se ruský scénář,“ uvedl Laszlo Farkas.
Z odporu proti právům LGBT a obrany tradic udělala jedno z klíčových témat nedávné volební kampaně Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi. Krakovský arcibiskup v létě mluvil o „duhovém moru“. Podpořil ho pak český kardinál Dominik Duka i slovenští a maďarští představitelé katolické církve. Proti homosexuálům vystupují také někteří čeští kněží. K homosexualitě se vyjadřují i někteří čeští politici. Odmítají snahu o úpravu českých zákonů ke srovnání podmínek, mluví o ideologii homosexualismu.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nejsou slovní či jiné výpady vůči LGBT jen záležitostí střední Evropy či zemí V4. „Viděli jsme nárůst extremistických stran v celé EU. Část jejich rétoriky se týká LGBT. Není to ale jen středoevropský problém, je to všude v Evropě, kde pozorujeme tyto negativní trendy,“ uvedl Petříček. Zdůraznil, že lidská práva jsou jen jedna a mají platit pro všechny. „Dlouhodobou politikou ČR je ochrana lidských práv a jejich prosazování,“ dodal ministr.
Podle Hugendubelové pokrok v zajištění rovného přístupu ale v posledních letech nenastal. „Je to poprvé, kdy musíme říct, že jde o obrat zpět. Nejsou to jen řeči, ale i pokusy o návrat v legislativě. Věci, které byly dosaženy, jsou v ohrožení,“ uvedla zástupkyně ILGA-Europe. Podotkla, že pokud se výpady zaměří na jednu skupinu, terčem se příště mohou stát menšiny jiné.
V Česku je možné od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Od té doby zákonodárci pravidla neměnili. Rovný přístup v některých věcech ale nařídil Ústavní soud. Aktivisté nyní usilují o manželství pro všechny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp