Pozvracel jsem se. Pošuk! Jan Hřebejk neustál show u Drtinové

21.07.2020 13:02 | Zprávy

Režisér Jan Hřebejk se dle svých slov téměř pozvracel z duelu rektora Metropolitní univerzity Michaela Klímy a děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Pullmanna na DVTV. „Dělníci v továrnách dostali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. Takže podle nich měl stalinismus třicátých let jistý, řekněme demokratický aspekt,“ připomněla Drtinová slova Pullmanna. „Říkám naprosto zodpovědně, že děkan FF UK je naprosto nehoráznej pošuk, jeho názory jsou tak ahistorické a nebezpečné,“ neudržel se Hřebejk.

Pozvracel jsem se. Pošuk! Jan Hřebejk neustál show u Drtinové
Foto: Screen: DVTV
Popisek: Režisér Jan Hřebejk v pořadu DVtv.

Michael Klíma, politolog a rektor Metropolitní univerzity v Praze, zareagoval na rozhovor s děkanem Filozofické fakulty UK Michalem Pullmannem, kterého se účastnil právě i Klíma. Klíma je též předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu. V duelu hovořili zejména o demokratickém prvku stalinismu.

Drtinová poté poukázala na rozhovor Pullmanna a jeho slova o demokratickém prvku stalinismu. „Dělníci v továrnách dostali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. Takže podle nich měl stalinismus třicátých let jistý, řekněme demokratický aspekt. V tom smyslu, že dával neelitám možnost útočit na elity, dělníkům na své inženýry,“ připomněla Drtinová Pullmannova slova a zeptala se, zda to myslí vážně. „Nejenom že to myslím vážně, ale opírám se o bádání. To bádání není moje. Já sám nejsem historikem stalinismu, já se zabývám normalizací, přece jenom se jedná o jiné období,“ odvětil Pullmann. Když by se on sám věnoval zkoumání stalinismu, tak by se podle svých slov určitě díval nejen na pokyny, které byly shora, ale díval by se i na to, jakým způsobem byly ve společnosti uskutečněny. „Dynamiku teroru, jak toho sovětského, tak toho našeho, nejsme schopni vysvětlit bez té vnitřní dynamiky, bez těch impulzů zdola,“ podotkl.

Více jsme o duelu v DVTV psali ZDE:

Stalinismus však podle Klímy demokratický prvek neměl. „Nebyla tam svoboda rozhodování. Základem toho, že nerozhodovali ani pracující občané, dokonce ani členové strany, rozhodoval stranický sekretariát a ten dával příkazy směrem dolů,“ míní Klíma. „Není sporu o tom, že žádná demokracie v tom systému neexistovala,“ dodal Klíma.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …