Pracovní kontakty mají dopad na epidemii. Vláda nemá na co čekat. Musí se častěji testovat a podporovat home office, říká sociolog Prokop

22.03.2021 20:15 | Zprávy

Vláda chce, aby nouzový stav pokračoval dalších třicet dnů a minimálně do Velikonoc zůstaly uzavřené okresy. Parametrů vhodných pro rozvolňování opatření dosáhne Česko zřejmě na konci dubna. O důvěře lidí ve vládní opatření a o tom, co by bylo třeba vylepšit, promluvil v pořadu Interview ČT24 sociolog Daniel Prokop.

Pracovní kontakty mají dopad na epidemii. Vláda nemá na co čekat. Musí se častěji testovat a podporovat home office, říká sociolog Prokop
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Sociolog a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Prokop

Velká chyba podle sociologa Prokopa je dnes ta, že stále nebylo povinné testování antigenními testy ve firmách zavedeno častěji, alespoň dvakrát týdně. „Antigenní testy musejí být více frekventované, aby byla šance zachytit nemoc,“ zdůraznil.

Na oznámení vlády, že testování bude teprve vyhodnocovat, reagoval slovy: „Tady vláda nemusí čekat na vyhodnocování, je už dnes jasné, že by testování dvakrát týdně mělo už být,“ odkazoval se i na slova odborníků. „Je zde i nedostatečná podpora home office,“ zdůraznil, co by také výrazně přispělo ke zpomalení epidemie.

Testování ve firmách podle výzkumu „život během pandemie“ organizace PAQ Research hodnotí lidé kladně. „Právě testování lidé přijímají v pohodě. Podle expertů by ale mělo probíhat dvakrát týdně. Nebo mít k dispozici PCR testy,“ zopakoval sociolog.

Ve výzkumných datech sleduje, že lidé redukovali rodinné návštěvy. „Ještě v lednu říkalo 55 až 60 procent lidí, že chodí na návštěvy, dnes je to 39 procent, tedy více jich zůstává doma,“ řekl k šetření.

Co se naopak nezměnilo, jsou pracovní kontakty. „Pracovní kontatky skutečně zůstaly dost podobné. Home office narostl za poslední měsíc jen ze 14 procent na 18 procent. Ve firmách je to stejné jako mezi lidmi. Velká část firem je sice zodpovědná, ale je zde nezodpovědná menšina zaměstnavatelů a tato menšina stačí, aby měla epidemiologický vliv,“ podotýká sociolog.

Lidé sice omezili kontakty výrazněji než na podzim, ale neomezili je tolik, jako tomu bylo loni na jaře. „Rozdíl je právě v tom, že dnes chodí na pracoviště 60 procent zaměstnanců, na jaře to bylo 45 procent, protože bylo víc home office. A byla uzavřená řada firem v průmyslu,“ sdělil, že rozdíl výše kontaktů je hlavně v tom, že lidé před rokem více pracovali na home office, nebo vůbec.

Celkově podle Prokopa důvěra v opatření postupně mizí, předeším co se týká uzavření škol, uzavření okresů a obchodů. „Polovina lidí sice tato opatření v březnovém lockdownu podporuje, ale je to dočasná podpora, ještě v únoru byla totiž většina lidí proti. Vše závisí na míře obav a jak lidé odhadují závažnost problému. Jakmile převládne pozitivní příběh, že jsme to už překonali, že přišel zlom, podpora opatření opadá,“ přiblížil Prokop.

„Proto jsem byl vždy zastáncem toho, že když už něco děláme, tak vše. Tedy testovat ve firmách, udělat zdarma PCR testy, povinný home office, aby to brzdilo epidemii hodně rychle. Trpělivost lidí je omezená,“ uvedl Prokop, že déle než dva až tři týdny většinou lidem důvěra nevydrží. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…