Praha. Brno. Zbytek v háji. A práce? Unikla pravda o budoucnosti. Zlé

04.08.2021 11:04 | Zprávy

Z České republiky má budoucnost akorát Praha a Brno. Alespoň tak se dají vyhodnotit závěry loňské studie McKinsey Institutu, která si bere za cíl analyzovat trh práce v Evropě. Většina Česka je podle ní industriální a tyto oblasti v budoucnu prý budou strádat. Ale už teď ekonomický růst táhnou hlavně města a řada lidí se bude muset připravit na to, že se budou muset kvůli profesi dovzdělávat nebo si rovnou najít práci jinou. Práce prý bude, ale nebude do ní dost lidí.

Praha. Brno. Zbytek v háji. A práce? Unikla pravda o budoucnosti. Zlé
Foto: Pixabay
Popisek: Práce v Německu je pro Čechy zajímavá, za prací tam odcházejí hlavně řemeslníci.

Epidemie covidu-19 zamávala s trhem práce nejen v Česku, ale po celém světě. A zatímco někteří se mohli těšit, že mohou pracovat z domova, jiným práce zmizela skoro ze dne na den. Epidemie je ovšem krátkodobým šokem, i když se z něj Evropa a její obyvatelé budou nějaký čas vzpamatovávat. Co by ovšem Česku mělo dělat starosti, jsou trendy, které na pracovním trhu působí.

Právě na tyto trendy se zaměřuje loňská studie McKinsey Institutu, nazvaná „Budoucnost práce v Evropě“. Koronavirus je v ní zmíněn hned několikrát, nicméně studie bere v úvahu delší časový horizont do roku 2030. Analyzuje celkem 1 095 regionálních trhů práce po celé Evropě, včetně měst, a také trendy.

Výzkumníci shledávají, že nárůst nových pracovních pozic se geograficky koncentruje, jinými slovy nová pracovní místa vznikají na čím dál menším území. Uvádějí, že 48 „dynamických měst“, jako jsou Amsterdam, Kodaň, Londýn, Madrid, Mnichov nebo Paříž, je domovem pro 20 % evropské populace. Ale vzniká v nich 43 % ekonomického růstu, 35 % čistého nárůstu pracovních příležitostí a také byla tato města zodpovědná za 40 % růstu počtu obyvatel. „Naopak ve 438 strádajících regionech, kde bydli 30 % populace, většinou ve východní a jižní Evropě, pracovní síly ubývá, populace stárne a vzdělání zaostává,“ říkají. Zbylá polovina populace prý žije v různorodých ekonomikách, které jsou víceméně stabilní.

Covid dle studie ohrozil dohromady 59 milionů pracovních míst v Evropě, což je přibližně 26 % z celku a zastavil růst zaměstnanosti, ke kterému docházelo v 85 % regionů. Ovšem i když se Evropa z covidu vzpamatuje, může dle autorů čelit nedostatku pracovní síly, a to i když se do propočtu započítá rostoucí automatizace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…