Podle materiálu město v současné době poskytuje 38 bytů soudům, z toho 28 je pronajato soudcům, osm zaměstnancům soudu a dva jsou prázdné. Státní zastupitelství mají k dispozici 43 bytů, z nichž 21 využívají státní zástupci a 22 zaměstnanci.
Dohromady 21 z 81 bytů pronajatých soudcům a státním zástupcům mají smlouvy na neurčito, kde bude pro město problematické je vypovědět. Chce proto alespoň postupně zvyšovat nájem. V případě zbylých jednotek, které mají časově omezený nájem, ho v případě schválení dokumentu magistrát neprodlouží. U zaměstnanců bude při prodloužení postupovat podle standardních pravidel.
Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Pirátský radní Adam Zábranský po letošních volbách uvedl, že chce tento stav změnit.
Město podobné byty poskytuje za nájemné, které se pohybuje v rozmezí 60 až 120 korun za metr čtvereční. Developerská společnost Trigema v poslední statistice uvedla, že průměrné tržní nájemné bez poplatků v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční.
Nejde o jediné historické smlouvy, které by radní Zábranský rád přehodnotil. V rozhovoru s ČTK před časem uvedl, že ve zhruba třech tisícovkách městských bytů platí lidé nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. V plánu je proto postupné zvyšování nájmů. Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo na potřebné profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk