Pravda o Milanu Chovancovi: Po „Lánském puči“, loni, letos. Michal Hašek promluvil

11.02.2019 13:04 | Zprávy

HORKÉ TÉMA Jen blbec chyby opakuje, říká sociální demokrat Michal Hašek k tomu, zda ČSSD neudělá ve spolupráci s Andrejem Babišem stejné chyby jako v předchozí vládě. Sociální demokracie je nad propastí a Hašek jmenuje způsoby, jak straně pomoci. Jihomoravský exhejtman promluvil též o nefunkčnosti Evropské unie.

Pravda o Milanu Chovancovi: Po „Lánském puči“, loni, letos. Michal Hašek promluvil
Foto: Archiv PL
Popisek: Emeritní hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek

Michal Hašek zdůraznil, že od počátku patřil k těm, kteří říkali sociální demokracie bude ve vládě vidět ve vládě víc než v opozici. “Žádné řešení nebylo ideální, byli jsme zvyklí na úplně jiné výsledky voličské podpory. Sám jsem byl předsedou klubu, který měl 74, respektive 70 poslanců. Dnes ČSSD ve sněmovně zastupuje 15 kolegyň a kolegů. Vládní angažmá dává šanci prosazovat naše témata,” uvádí s tím, že jedině tak lze prosazovat program pro voliče.

“Proto jsem přesvědčen, že vstup do vlády nebyl chybou. Jak s touto možností sociální demokracie naloží, to vyhodnotí voliči v příštích volbách,” míní Hašek.

Následně čelil otázce, zda ČSSD nehrozí stejný scénář jako v případě minulé vlády, kdy si podle mnohých analytiků úspěchy ministrů sociální demokracie přivlastnil Andrej Babiš a naopak neúspěchy házel na koaliční partnery.

“Zareaguji známým bonmotem prezidenta Zemana: Každý může udělat chybu, ale jen blbec chybu opakuje. Chybou v tomto případě nemyslím účast ve vládě s panem Babišem, ale způsob chování sociální demokracie. Jestliže jsme za poslední čtyři roky věděli, jakou strategii má Andrej Babiš a hnutí ANO a to jsme tehdy byli v roli silnějšího, dneska se role vyměnily a ČSSD musí velmi pečlivě zvažovat, jakými tématy a jakým způsobem osloví voliče,” sděluje Hašek.

Babiš podle jeho slov udělal jednu geniální věc. “Poté, co přišel jako spasitel české politiky, založil hnutí, postavil to na odporu ke klasickým stranám a na počátku se vymezil jako středopravicový subjekt, jak to od miliardáře všichni čekali, najednou plynule přešel politickým valčíkem do levé části spektra,” popisuje.

“Zatímco na Slovensku musel Robert Fico nejdříve sloučit slovenské levicové subjekty a potom začala teprve žeň, kdy SMER v několikerých volbách zválcoval slovenskou politickou scénu, tak Andrej Babiš část slučování vynechal a zaměřil se rovnou na voliče. Výsledkem je, že ČSSD a komunisté velmi výrazně ztratili. Volební výsledky kolem sedmi procent jsou tristní a znamenají, že jme přišli řádově o desítky procent voličů. Ti ale nezmizeli, jen dali důvěru Andreji Babišovi. ČSSD teď musí autenticky prosazovat hodnoty, za kterými stála dlouhodobě. Nestačí se jen ohánět 140letou historií, lidé nechtějí chodit do muzea,” má jasno.

Sociální demokracie by podle Michala Haška měla stále trvat na zavedení sektorové daně. “To mělo v České republice být už dávno zavedeno. Telekomunikační firmy, energetika, bankovnictví atd. Ročně se z našeho státu vyveze 300 - 500 miliard korun. My si myslíme, že tyto peníze by primárně měly zůstat tady. To a mnoho dalších témat patří k sociální demokracii a měli bychom to prosazovat,” míní.

“Zástupci ČSSD ve vládě se v rámci svých resortů snaží. Klíčové je, že se pro nás podařilo vyjednat resort práce a sociálních věcí, protože to je vlajková loď programu sociální demokracie. Problém je, že celá evropská levice prochází krizí. Na západ od našich hranic nenajdeme příliš mnoho států, které by v čele měly levicové premiéry,” uvádí Hašek s tím, že v okolí ČR má sociální demokracie významné slovo pouze na Slovensku. “Robert Fico dokázal zcela unikátně čtyřikrát uspět,” doplňuje. Slovensko by v těchto věcech prý pro nás mohlo být vzorem.

Celý rozhovor ZDE:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Co přesně myslíte tím, že chcete stejný metr pro všechny?

V čem je podle vás nyní jiný a pro koho? A naopak, nemyslíte, že by třeba migrantům mělo být měřeno přísněji? My jim poskytujeme azyl, a když si toho neváží a páchají třeba trestnou činnost nebo přestupky, mělo by jim být podle mě měřeno přísněji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

20:03 Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

Ke střelbě do prozápadních protestujících na kyjevském Majdanu v únoru 2014 podle ukrajinského polit…