Havlík připomněl, že konferenci pořádaly Lidové noviny. „S jistou nadsázkou by se dalo říci, že jsou dnes spíše tiskovým orgánem soudruha oligarchy, který je zároveň jejich vlastníkem. Bylo tedy logické, že hlavním řečníkem akce nebyl nikdo jiný než samotný Andrej Babiš,“ podotkl.
Upozornil na složení sponzorů a partnerů konference, kterými byly firmy ČEZ, Veolia, OHL ŽS a další, i na hlavní řečníky. Těmi byli kromě Babiše také Tykačova dvojka Jan Dienstl, dnes spolumajitel Severní energetické a šéf společnosti Arca Capital slovenský miliardář Pavol Krúpa. Miloše Zemana zastupoval jeho ředitel zahraniční kanceláře Hynek Kmoníček.
Co považuje Babiš za překážku českého národního zájmu?
Babiš za překážku českého národního zájmu označil komplikovaný zákon o veřejných zakázkách a studie EIA, což je vyhodnocení vlivů na životní prostředí. „Jan Dienstl považuje za klíčový národní zájem vytěžení jejich hnědého uhlí. Pavol Krúpa se pustil do hodnocení ukrajinské krize, a řekl, že nepřežijí ti nejsilnější, ale ti, kteří se umí přizpůsobit,“ přiblížil ve zkratce projevy řečníků.
ČNB se podepsala pod výši transformačních ztrát
Havlík se pak pozastavil nad místem konání konference. Poukázal na to, že právě ČNB se významným způsobem podepsala pod výši tzv. transformačních ztrát, které jsou velmi vysokou cenou za naši variantu demokracie a svobody. „Vedle nekompetentního řízení bank a jiných finančních institucí, vedle zjevných tunelářských úmyslů některých skupin, vedle záměrně nekvalitní legislativy, vedle privatizační umanutosti politické reprezentace a vedle absence morálních předpokladů selhal v devadesátých letech minulého století fatálním způsobem také bankovní dohled ČNB,“ uvedl a připomněl, že od roku 1994 do roku 2003 zkrachovalo celkem 22 nových bank, kterým ČNB udělila licenci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam