„Projekt tý farmy byl naplněn. Pracuje tam 68 lidí. Je to pro lidi, nebyla tam korupce. Nikdo tam nic nezneužil,“ brání se Babiš. Agrofert byl prý v projektu Čapí hnízdo oficiálním partnerem, který firmě pronajal pozemky. Když se o dotaci rozhodovalo, všichni to věděli.
Jenže v tom není problém. Není totiž až tak důležité, zda Čapí hnízdo funguje, ale zda firma Čapí hnízdo vůbec mohla žádat o evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Pokud byla firma po celou dobu fakticky řízena Andrejem Babišem, došlo ke zneužití dotace.
A zneužití evropských dotací české soudy posuzují přísně. „V obdobných případech za to lidé šli reálně do vězení,“ říká právník a publicista Tomáš Němeček. „Pokud budou pánové Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek odsouzeni, mohou si v chládku posedět pět až deset let. Jinak si myslím, že hůř pro Andreje Babiše, protože ta dotace byla i vyčerpána. Pokud někteří dotační šíbři vyklouzli jen s podmínkami, tak to bylo proto, že podvod s dotacemi zůstal ve stadiu pokusu. To, co říká Andrej Babiš na svou obhajobu, bych řekl, že je to spíše přitěžující okolnost,“ prohlásil Němeček.
Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka připomněl, že projekt Čapí hnízdo byl schvalován v prvním dotačním období, kdy systém kontrol dotací byl mnohem slabší. Teď je to lepší. I tak je tu ale háček. Když se blíží konec dotačního období, roste politický tlak na vyčerpání dotací. V tu chvíli úředníci nemají tolik času a prostoru všechny projekty řádně prověřit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp