„Prezident Zeman je jediný politik, který říká pravdu a nebojí se. Podpořte někoho, kdo mluví jako Hus a Komenský. Pravda zvítězí, ale možná si toto heslo někdo plete s rudými trenkami. Chceme dát prezidentovi zelenou,“ mluvil k čekajícímu davu Martin Duben. Ten zde prohásil, že se staral dva roky o muslimské ženy a děti. „Když přebalujete devítileté nevěsty, pochopíte, co je islám. Rád bych neslyšel o utrpení muslimských žen a děťátek, o které jsem se staral. Nemohu jinak, než bojovat s touto anticivilizací, Korán je totiž neměnný. Šaría je vymahatelná pro nás. Islám je o násilí a jediným jeho cílem je podřízení,“ zvolával aktivista a pak začal zpívat českou hymnu, ke které se lidé přidali.
Byl jsem hlupák, volil jsem Karla
Miloš Zeman přišel na pódium s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým (ČSSD) a starostou Lanškrouna Radimem Vetchým. V úvodním slovu se nechal slyšet, že chybí Masarykova poctivá práce. „Každý z nás by měl zasadit strom, postavit dům nebo zplodit dítě místo oněch neustálých politických frází, které v Parlamentu slyšíme každý den,“ uvedl Vetchý.
Otázek z řad veřejnosti bylo mnoho; jednu z nich, včetně omluvy, přidal i zmíněný Martin Duben: „Nejprve omluva, pane prezidente, já jsem vás nevolil. Byl jsem sluníčkář, vegetarián a pacifista a byl jsem hlupák. Byl jsem oklamán ekologismem, feminismem a jinými –ismy. Multikulturalismus patří mezi největší hlouposti v mém životě. Chci se vám omluvit, že jsem volil Karla Schwarzenberga a zeptat se, zda mohou ti oklamaní pražskou kavárnou a masírovaní demagogií České televize nosit placku Stojíme za svým prezidentem? Ti, kteří volili Karla, můžeme?“ ptal se občan hlavy státu.
Miloš Zeman se po celou dobu usmíval, smích byl slyšet i z řad publika a odpověděl: „Přiznám se, že takovou otázku jsem ještě nikdy nedostal. Ale protože žijeme v demokracii, máme svaté právo nosit jakékoliv placky, které uznáme za vhodné. Pouze bych doporučoval nenosit placku s nápisem „Miluji Českou televizi“, protože Česká televize nedávno zakázala svým reportérům uveřejňovat čísla účasti občanů na setkání prezidenta. A pokud utajuje informace, tak si tuto placku nezaslouží,“ vyjádřil se Zeman a podotkl, že sám ji nosit nemůže, protože by vypadal jako „narcis“. I další diskuze se točila kolem imigrantů. Podnikatel jménem Frajman se ptal, jak se prezident dívá na změnu rovnosti volebního práva v případě cizinců. „Mohou přijít lidé, kteří tyto hodnoty nevytvořili, nebudou umět česky ani mít vzdělání. Měli by mít volební právo? A pokud ano, tak by se mohlo stát, že nás nakonec přehlasují a místo kostelů budou mešity…“
Prezident Zeman na náměstí v Lanškrouně
Zeman: Islamisté vylučují polovinu své populace z veřejného života
Miloš Zeman odpověď rozdělil. Vyjádřil souhlas s tím, aby asimilovaní cizinci, kteří zde poctivě pracují a odvádějí daně, časem získali i trvalý pobyt, státní občanství a volební právo. „O mně se říká, že jsem xenofob, ale kdybych byl, tak bych tuto větu nikdy neřekl. Ti, kteří tvoří dnešní migrační vlivu – islamisté – jsou lidé ze zcela odlišného okruhu, kteří vylučují polovinu své populace, ženy, z veřejného života a z přístupu ke vzdělání. Jsem zásadně proti tomu, aby dostali volební právo, ale máme zajistit, aby se sem vůbec nedostali,“ odvětil prezident a vysloužil si hlasitý potlesk publika. Seniorka v první řadě Miloši Zemanovi řekla, že za druhé světové války naši lidé také bojovali a položili svoje životy a zůstali na místě. Nemigrovali před válkou. „Co jsme si tu vybojovali, máme postoupit jiným? Proč ti mladí muži nebojují za svou vlast, proč jim nedáte zbraň, nevycvičíte je a nepošlete zpátky? Copak za ně budou v Sýrii bojovat Češi?“ zaznělo do mikrofonu.
Prezident řekl, že se jedná jen o polovinu pravdy. „Mluvíme-li podle něj o zemích, kde se bojuje, jako je Irák nebo Sýrie, mladí a dobře živení muži by měli vzít zbraň do ruky a bojovat, pokud nesouhlasí s režimem, který v této zemi vládne,“ vysvětlil Zeman. Podle něho však nesmíme zapomínat, že přicházejí lidé i ze zemí, kde se vůbec nebojuje jako Albánie, Kosovo, což jsou islámské země, ale také z Bangladéše, Senegalu a tak dále. Tito mladí muži by prý neměli brát zbraň do ruky, nemají k tomu důvod, ale měli by v té zemi zůstat a měli by pro ni pracovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová