Ondřej Hejma se úvodem zamyslel, co bylo klíčovým momentem amerických prezidentských voleb a kdy to pro demokraty začalo jít z kopce: „Myslím, že to obrovské tažení Donalda Trumpa začalo v tom roce 2016, všechno souvisí se vším. Kdybychom měli vybrat něco z toho loňského roku, myslím, že ta zápletka s tím odstoupením Joea Bidena a nástupem Kamaly Harrisové bylo potvrzení toho, že ti demokraté mají problém. Takzvaná kádrová tíseň – že nejsou lidi,“ uvedl v rozhovoru pro Deník TO. K tomu, že to nazval dříve sám pučem, dodal: „Ano, samozřejmě, Biden nechtěl, nechtělo se mu odstoupit z kandidatury na prezidenta. Dali mu nabídku, kterou nemohl odmítnout.“
Joe Biden si posteskl, že kdyby kandidoval, mohl by prezidentské volby vyhrát. Ondřej Hejma si myslí, že tahle možnost by nebyla v takovém případě vyloučená. „Nebylo to ale tak evidentně vymyšlené,“ pokrčil rameny.
Rozhovor byl natáčen pár dní před pondělní inaugurací Donalda Trumpa. Ondřej Hejma definoval atmosféru v Česku před inaugurací jako vlažnou: „Vláda a všichni ti papalášové tam nahoře z toho radost nemají, ale bojí se cokoliv říct, takže by to byla taková, podle mě to je taková typická česká vlažná reakce na inauguraci. Vlažná – to je to slovo,“ uvedl Hejma.
Směrem k Fialově vládě v tomto kontextu použil výraz vazalové. „My jsme prostě klasicky vazalové, poddaní. My budeme určitě vycházet dobře s kýmkoliv, kdo v Bílém domě bude. To ostatně opakuje i náš ministr zahraničních věcí. Někdy je to trošku legrační. Budeme pořád říkat, že je Amerika nejvíc. Podle toho, jak se bude Donald Trump chovat, tak budeme reagovat, a vždycky to sražení kufrů tam proběhne, to je jasný,“ pokračoval Ondřej Hejma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská