Pražské protonové centrum léčí cizince. Pojišťovny za Čechy nechtějí platit

23.08.2013 20:16 | Zprávy

Protonové centrum (PTC) na Bulovce funguje už devátý měsíc. V provozu jsou dvě ozařovny a v plánu je další rozšíření. Léčí se tu však většinou cizinci. Mohou za to zdravotní pojišťovny, které odmítají pacientům léčbu hradit. Podle nich je protonová léčba předražená. Podle vyjádření mluvčího protonového centra pro ParlamentníListy.cz to však není pravda.

Pražské protonové centrum léčí cizince. Pojišťovny za Čechy nechtějí platit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Právě cena protonové terapie je často zmiňovaným tématem. V konkrétních diagnózách (karcinom prostaty a plic) nabídlo pražské centrum u vybraných raných stádií cenu dokonce pod konvenční (fotonovou) léčbou. V odpovědi na pořád omílaný paušál mnichovského centra pak PTC předložilo podklady zaručující, že u mixu vybraných diagnóz vychází průměrná cena hluboko pod údajným půl milionem v Německu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí Vladimír Šulc.

Špičková péče a nejnovější technologie

Protonová terapie by prý dokonce během několika let přinesla úspory v řádu stovek milionů korun. „Dnes opravdu žádný skutečný odborník nepochybuje o tom, že u vybraných diagnóz dětských pacientů je protonová terapie neoddiskutovatelně přínosná. Závěry Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) hovoří minimálně o 100 dětech ročně, které by rozhodně měly podstoupit léčbu pomocí protonového svazku. Z tohoto pohledu je trestuhodné nevyužít možnosti léčit děti v domácím prostředí na technicky nejvyspělejších přístrojích, které jsou vývojově deset let před vybavením kupříkladu tolik vychvalovaného mnichovského Rinecker Proton Therapy Center.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

14:10 „Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

Od Beneše po Ukrajinu. Kniha pod tímto názvem s podtitulem 80 let od konce druhé světové války z per…