Podle Hokovského by si právě nyní země střední Evropy, mezi něž patří i Česká republika, a které mají velice malé muslimské komunity, měly vzít poučení z předešlých nezdarů. „Země by se měly vyhnout strategiím, které nefungují a naopak. Já rozlišuji dva typy problémů, technický a strategický,“ řekl v úvodu svého vystoupení.
Podle něho by měl boj proti teroristům a proti militantním extremistům, kteří jsou v takové fázi, že se připravují na ozbrojené aktivity, po technické stránce probíhat tak, že se zlepší zpravodajské informace a bude dobrý postup bezpečnostních složek. „Může k tomu vést i částečná změna legislativy nebo navýšení rozpočtu či stavu bezpečnostních složek,“ dodal.
Z hlediska strategického je podle Hokovského velkou výzvou boj proti šíření extremistických, protizápadních, protidemokratických a protiliberálních myšlenek. Jak výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty řekl, chce to najít cesty, jakými lze zabránit šíření islamismu, a nalézt cestu, jak v muslimských komunitách šířit evropské hodnoty, svobodu, rovnoprávnost a všechno ostatní
„Pro šíření hodnot demokratických a pluralitních je role liberálních muslimů naprosto klíčová. Měli bychom to aplikovat i v zemích střední Evropy a měli bychom v tomto smyslu určitou práci ještě vykonat,“ řekl dále Hokovský s tím, že bychom v žádném případě neměli podceňovat tyto úkoly jen proto, že je tady zatím jen minimum zahraničních bojovníků a doposud žádné spáchané islamistické teroristické útoky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd