Podle Libora Vondráčka je sice Fialův kabinet přezdívaný pravicovou vládou, ale jednotlivé kroky, které vláda činí, mu jako pravicové rozhodně nepřipadají. „Vláda se měla daleko více inspirovat v Polsku, kde se snižovaly daně, kde nešli cestou zastropování cen energií. Pravicový volič má skutečně z parlamentních stran pouze alternativu u Svobodných,“ trvá si na svém Vondráček, který připomněl i to, že dnešní kabinet porušil své předvolební sliby o nezvyšování daní „A pravice prostě daně nezvyšuje. Pravice zbytečně nezadlužuje, nevytváří zbytečné státní pozice, nerozšiřuje stát. A přesně toto současná vláda dělá, proto ji nemohu nazývat pravicovou,“ dodal Vondráček.
Přestože Svobodní měli v posledním průzkumu volebních preferencí 2,2 %, u voličů do 44 let dosáhli hodnoty 3,6 %, což podle Vondráčka jen dokazuje, že Svobodní jsou moderní stranou. „Přichází k nám mladí lidí, zvlášť ti, kteří ještě nezažili, jak to vypadá, když vládne ODS, protože když to vidí, tak jsou zklamaní. Noví členové a příznivci, kteří se k nám hlásí, tak nám říkají, že v předchozích volbách chtěli ukončit vládu Andreje Babiše, proto jsme volili SPOLU a chtěli jsme, aby u nás začala vládnou pravice. A dnes na vlastní oči vidíme pravý opak,“ vysvětluje předseda Svobodných, kteří se opírají o 350 členů a 550 registrovaných příznivců.
Vondráček však také odrážel snahu přirovnat Svobodné k politické atmosféře v Maďarsku. „My se v Maďarsku neinspirujeme. Naopak je pro nás například inspirativní to, jak si Polská vláda poradila s ekonomickou krizí, jak polská vláda přistupuje k řešení dalších problémů,“ odmítl Vondráček „maďarskou“ nálepku.
Vondráček vidí budoucnost v tom, že Česká republika bude opět suverénní zemí. „Jednou z cest, jak toho docílit, je, že škrtneme článek 10a české ústavy tak, aby evropské směrnice a nařízení nebyly nadřazeny naší legislativně. Vždyť šedesát procent všech předpisů dnes přichází z Evropské unie a to je stav, který se nám nelíbí a chceme jej změnit. Další cestou je přechod do EFTA, která nám zajistí zachování všech výhod jako volného trhu, volného pohybu osob, atd.,“ dodal Libor Vondráček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.