Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doufá, že 11. květen letošního roku bude bodem obratu. „Odstraňujeme absurdity daňového systému,“ dodal také Stanjura při představování konsolidačního balíčku, který podle Stanjury sníží schodek v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun.
„Nemůžeme dělat vše na dluh a půjčovat si bezhlavě,“ podotkl také ministr. „Tři základní komodity budou mít snížené DPH – všechny potraviny, bydlení a zdravotnické výrobky z 15 na 12 procent,“ sdělil ministr s tím, že ruší celkem 22 daňových výjimek, nejenom v zákonu u daní z příjmů, u energetických daní, u DPH a podobně.
Stát také zvýší spotřební daně například z tabáku a alkoholu. Vyšší DPH bude mít i točené pivo, z 10% se přesune do 21% sazby DPH. Za dva roky to vynese státu 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce, oznámil ministr financí.
Nové sazby daně z přidané hodnoty hodnotí Tomáš Prouza jako nelogické. Své spoluobčany, kteří se mají dočkat alespoň výhody v podobě levnějších potravin od ledna 2024, na sporné nastavení sazeb DPH upozornil na svém twitteru.
„Jedno upozornění pro všechny: nižší 12% DPH se vztahuje jen na potraviny, nikoliv na nápoje (zřejmě alko i nealko), které budou v 21% sazbě DPH (jako za covidu je ďábel skryt v detailu textů, zveřejněných až po tiskové konferenci),“ napsal Prouza.
!? Jedno upozornění pro všechny: nižší 12% DPH se vztahuje jen na potraviny, nikoliv na nápoje (zřejmě alko i nealko), které budou v 21% sazbě DPH!
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) May 11, 2023
(Jako za covidu je ďábel skryt v detailu textů, zveřejněných až po tiskové konferenci.)
„Mně zajímá ta nelogičnost – proč 12 procent na pomeranč a 21 procent na pomerančový fresh?“ vyměňoval si pak Prouza pod svým příspěvkem názory s některými uživateli, kde se pozastavoval nad tím, proč se snižení daně z přidané hodnoty nebude týkat například kávy, čaje, minerálek, vody či džusů apod.
Mne zajima ta nelogicnost - proc 12 procent na pomeranc a 21 procent na pomerancovy fresh?
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) May 11, 2023
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přitom původně ujišťovala, že základní životní potřeby budou v nižší sazbě.
O vládním konsolidačním balíčku, který čelí ostré kritice ze strany odborů i opozice, a změnách penzí by měla v pondělí jednat také tripartita. Odbory si však stěžují na to, že s nimi kabinet a jednotliví ministři záměry předem neprobírali. Konsolidační balíček zahrnuje 58 opatření, díky kterým se má snížit schodek rozpočtu v příštím roce o zhruba 94 miliard korun a v roce 2025 o 53 miliard korun, celkem tedy o 147 miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab