„Říkal jsem panu premiérovi, ať se pan Koudelka místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměří na ekonomickou kriminalitu v České republice,“ vysvětlil Zeman, proč už poněkolikáté odmítl povýšit Koudelku na generála. Prezident není spokojen s tím, že zprávy BIS, které dostává, se ve většině případů věnují sledování možných ruských a čínských špionů.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha se ve vyjádření pro server Aktuálně.cz proti slovům prezidenta ohradil. „Boj proti korupci nepatří mezi zákonné působnosti Bezpečnostní informační služby. Tuto problematiku řeší speciální složky policie, jako je například NCOZ,“ řekl.
V písmenu D zákon č. 153/1994 Sb. říká, že BIS „zjišťuje informace o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy České republiky“. Do této kategorie prezident pravděpodobně řadí i trestné činy korupční povahy.
Zákon však také říká, že BIS zjišťuje informace „o záměrech a činnostech namířených proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti České republiky“. Tento úkol je uveden hned na prvním místě ve výčtu oblastí, v nichž má BIS získávat informace. Pod písmenem B je navíc uvedeno, že BIS sbírá informace o zpravodajských službách cizího státu.
Předseda sněmovní komise pro Bezpečnostní informační službu poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) proto tajné služby pochválil. Pro ČTK konstatoval. že plní úkoly na domácí půdě a její práce je ceněna i v zahraničí. Na sociální síti Twitter dále prohlásil, že BIS plní i své úkoly plynoucí z písmene D příslušného zákona.
BIS samozřejmě, že zákona řeší problematiku významných ekonomických zájmů ČR. To tvoří cca 80 % agendy @biscz
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) October 25, 2019
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp