Designovaný premiér Andrej Babiš tvrdí, že občané čekají na to, aby se pohnuly věci kupředu. Bez ohledu na to, zda bude mít menšinová vláda důvěru parlamentu, nebo ne. Šéf hnutí ANO si představuje, že připraví důchodovou reformu, pohne s výstavbou dálnic a tak podobně. Ústavní právník Jan Kysela však Babišovo nadšení do práce krotil.
„Logika je taková, že dokud nevím, že zůstanu u moci, a to nevím, dokud mi sněmovna nevysloví důvěru, tak nemám dělat nic, co je nevratného. Netvrdím, že není možné dělat nějaké změny, ale ty je možné dělat teprve tehdy, když vím, že na ně mám mandát a taky čas,“ uvedl Kysela.
Česká ústava je postavena opravdu tak, že vláda vládne na základě toho, že získá důvěru sněmovny. Při svých rozhodnutích se opírá o většinu poslanců v zákonodárném sboru. Jde o poslance volené občany, takže pokud má premiér za sebou jejich většinu, může předpokládat, že má za sebou většinu národa a dělat patřičné změny. Bez této jistoty by opravdu neměl dělat nic nevratného. Proto tu máme Poslaneckou sněmovnu
Babiš sice vyhrál volby, jenže jen se ziskem necelých 30 procent voličů. To ho opravňuje k vyjednávání o vládě, o podpoře pro svůj kabinet, ale to je podle Kysely tak všechno, k čemu je teď Babiš oprávněn.
Pokud by se Babiš nebo jiní politici chovali nestandardně, máme tu ještě senát jako ústavní pojistku. V rámci pojistek by možná bylo dobré na některých místech zpřesnit ústavu, aby bylo jasnější, co smí a nesmí dělat vláda bez důvěry či co smí a nesmí dělat prezident republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp