Hlavním tématem ale bude zřejmě otázka jmenování profesorů, která vyvolává opakovaně ostré spory mezi Hradem a akademickou obcí. Uvažuje se proto o změně modelu. Ovčáček tento týden uvedl, že v úvahu přicházejí v zásadě tři varianty. "Tou první je, že by profesory jmenoval předseda Senátu, další možností je, že by se toho zhostily samy vysoké školy, a další možností - a pan prezident o tom hovořil - je, že by měl jakési právo veta. To znamená, nadále by profesory jmenoval, ale v případě vážných pochybností, například morálního charakteru, by odmítl tento akt učinit. Ostatně stalo se tak," uvedl mluvčí.
Procedura jmenování profesorů je ostře sledována od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti. Nakonec ho jmenoval, ale požadoval změnu způsobu jmenování. Letos odmítl trojici kandidátů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. Zdůvodnil to jejich problémy z minulosti. Ministerstvo školství i akademická obec oponovaly, že všichni splnili zákonné podmínky pro získání profesorského titulu. Zeman pak jmenoval pouze Beka, dekret mu ale předala ministryně Valachová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp