Když se na Ukrajině bojovalo o město Bachmut, které Rusové prakticky srovnali se zemí, na ruské straně bojovali vedle trestanců také žoldáci tzv. Wagnerovské skupiny, kterou řídil „Putinův kuchař“ Jevgenij Prigožin.
Ten se v létě 2023 rozhodl uspořádat pochod na Moskvu, aby upozornil na údajnou neschopnost ruského velení efektivně vést válku proti Ukrajině. Zdůrazňoval přitom, že nejde o protest proti ruskému vládci Vladimiru Putinovi, nýbrž proti jeho podřízeným, jako je ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Prigožin nakonec protestní tažení svých mužů odvolal, ale život mu to nezachránilo. V srpnu 2023 se jeho letadlo, v němž seděl jak on, tak další velitelé wagnerovců, zřítilo. Struktura wagnerovců se tak rozpadla, ale samotní žoldnéři nikam nezmizeli.
Server Politico popsal, co se s žoldáky stalo dál. Ukazuje se prý, že kremelský vládce Vladimir Putin stále dokáže efektivně využívat jejich sílu. Podle serveru Politico se původní wagnerovci rozpadli na nejméně čtyři skupiny.
„Tisíce bývalých Wagnerových sil se rozdělily do nejméně čtyř skupin, podle dvou amerických představitelů, kterým byla udělena anonymita, aby mohli projednávat citlivé zpravodajské záležitosti,“ napsal server s tím, že Kreml se tyto skupiny snaží kontrolovat, aby předešel další možné vzpouře.
Nové soukromé armády jsou prý již nasazovány po celém světě na speciální mise, včetně Ukrajiny a Afriky, kde se očekává, že budou hrát na globální scéně podobně destabilizující roli, jako když byly pod velením Prigožina.
„Rekonstituované polovojenské skupiny již přinutily Bidenovu administrativu stáhnout vojáky z Nigeru a Čadu – což je velkým neúspěchem v boji proti terorismu – a zpochybňují americkou politiku ve Středoafrické republice, Mali, Burkině Faso, Libyi a dalších afrických zemích,“ napsal server Politico.
Jedna ze skupin prý spolupracuje i s ruskou Národní gardou.
„Není také jasné, do jaké míry se Prigožinův syn, který zpočátku po smrti svého otce ovládl tisíce Wagnerových žoldáků, stále podílí na vedení menší skupiny bojovníků, kteří jsou stále věrní památce jeho otce. Mladší Prigožin má pravděpodobně na starosti některé síly ve Středoafrické republice a Mali, uvedli představitelé,“ pokračoval server Politico s tím, že Rusové mohou mnoha vládám v Africe poskytnout něco, co Američané nemohou. Podporu polovojenských sil a zbraně pro jejich momentální vládce.
Aktivity Prigožina staršího navíc zahrnovaly mnohem víc aktivit, včetně provozování trollích farem na šíření dezinformací, a to nejen v Africe, ale také v EU a v USA. Tyto aktivity jsou prý teď pravděpodobně pod kontrolou ruských tajných služeb.
Politico však také upozorňuje, že ruské snahy mají své slabé místo. Moskva se nemůže zcela bezvýhradně spolehnout na loajalitu Wagnerových jednotek.
Server magazínu Newsweek upozornil, že někteří vojáci z Wagnerovy skupiny se dostali do titulků novinových článků, když se ukázalo, že po návratu domů začali páchat různé zločiny.
„Mnoho bývalých Wagnerových žoldáků se po návratu do Ruska dostalo do titulků, obviněných ze spáchání zločinů včetně vražd a únosů. V prosinci nezávislý ruský zpravodajský server Verstka analyzoval ruské soudní záznamy a zjistil, že v roce 2023 bylo zahájeno nejméně 190 trestních řízení proti bojovníkům wagnerovců, kteří byli omilostněni výměnou za boje na Ukrajině. Někteří byli obviněni až z osmi trestných činů,“ napsal Newsweek.
„Ve středu soud ve městě Kirov na západě Ruska poslal na 22 let do vězení bývalého bojovníka Wagner Group poté, co byl shledán vinným ze znásilnění a zabití starší ženy. Když byl naverbován, odpykával si 14letý trest odnětí svobody za předchozí případ vraždy,“ dal konkrétní příklad Newsweek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.