Plánovanou pomoc ve výši 5 bilionů dolarů pro německý průmysl už před začátkem summitu zkritizovali členové Evropské komise. Komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton se podle serveru Echo24.cz obořili proti německé pomoci vlastnímu průmyslu, které jiné země nemohou konkurovat. Německo tak podle nich neférově zvýhodní své podniky, ačkoliv právě Německá energetická politika je za současnou situaci ve velké míře zodpovědná.
Polský premiér po vřelém přivítání od Petra Fialy zamířil k mikrofonům a ihned se pustil do kritiky německého postupu. „Ten německý plán podrývá a ničí jednotný evropský trh,“ prohlásil Morawiecki s tím, že evropský blok musí postupovat jednotně a ku prospěchu všech, nikoli jen „těch nejsilnějších“.
Záhy po příjezdu dala Morawieckému zapravdu i estonská premiérka Kaja Kallasová. „Problémem je teď to, že každá země přichází s vlastními balíky opatření… všechny nás to oslabuje,“ uvedla na nádvoří Pražského hradu. „Musíme ten problém řešit strukturálně, jinak mohou země, které mají víc peněz, zkrátka použít víc peněz, což škodí vnitřnímu trhu,“ dodala Kallasová.
Energetika nepochybně bude jedním z klíčových témat páteční neformální schůzky Evropské rady, která se taktéž odehraje v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.