Podle serveru jsou normy na maskovací vzor tak přísné, že uniformy podle nich v podstatě nelze vyrobit. „Jsou zbytečně striktní, neodpovídají skutečnému využití a potřebám vojáků,“ citoval server vysoce postaveného nákupčího.
Celý text je ZDE
Kvůli dodávkám maskáčů se prý mezi firmami Blažek, Koutný, STV Group a Xena Praha rozhořel boj už za exministra obrany Alexandra Vondry (ODS). A přestože soutěže v posledních dvou letech vyhrává Koutný, který už získal kontrakty za 170 milionů, ani jeho výrobky nejsou bezvadné. Má to dokládat posudek liberecké Technické univerzity z poloviny roku, podle nějž nesplňují obranné standardy na barevné odstíny. Posudek, který má E15 k dispozici, využila Koutného konkurence. Napadla zadávací podmínky vypsané v září, prý nejsou objektivní, a vyřazují tak další uchazeče. „Maximální povolené odchylky barev byly stanoveny nereálně a jsou v sériové výrobě nesplnitelné,“ napsal ministerstvu zástupce jedné z firem.
Sekce vyzbrojování Ministerstva obrany prý trvá na tom, že dodávky z posledních dvou let byly v pořádku, a stejnokroje tudíž podle zadaných parametrů vyrobit lze. Jenže zdroje serveru se shodují na tom, že se kontrolují jen při přejímce, nikoli v záruční lhůtě. Maskovací schopnosti látky totiž klesají už po prvním vyprání. A po několika vypráních klesnou údajně natolik, že vojáky demaskují.
Zahraniční výrobci maskovacích tkanin, kteří šijí stejnokroje a další výstrojní součástky pro americkou či německou armádu, se podle serveru do českých tendrů nehlásí. Museli by totiž používat látky, jež se v NATO neosvědčily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam