Primátor Brna: ČSSD „ztratila" ze svého programu více než koaliční partneři

31.01.2014 18:02 | Zprávy

I přes pokus o své odvolání se předseda Bohuslav Sobotka stal 11. premiérem v historii ČR. ParlamentníListy.cz vyzpovídaly jednoho z tvz. pučistů, jak s odstupem času hodnotí pokus o převrat a především, jak nahlíží na nové složení vlády v čele s předsedou ČSSD. Roman Onderka (ČSSD) nedávno obhájil funkci předsedy brněnské ČSSD a byl zvolen lídrem komunálních voleb. Jaké jsou jeho priority a co jej nyní nejvíce trápí? I o tom byla řeč.

Primátor Brna: ČSSD „ztratila" ze svého programu více než koaliční partneři
Foto: Archiv
Popisek: Primátor Brna Roman Onderka při projevu v Moravské národní galerii

Pane primátore, patříte do skupiny označované v ČSSD jako pučisté. Po volbách do Poslanecké sněmovny, v nichž sociální demokracie získala oproti očekávaným 30 procentům hlasů pouze necelých 21 procent, jste totiž navrhl odvolání předsedy strany Bohuslava Sobotky. Čelil jste kvůli tomu kritice. S odstupem času, byl dobrý strategický tah odvolávat předsedu jen den po volbách?      

Volební výsledky, kterých dosáhla ČSSD v předčasných volbách na podzim 2013, zůstávají neměnné, ostatně stejně, jako moje stanovisko. Hlasování předsednictva ČSSD po volbách bylo logickou reakcí na historicky nejhorší výsledek ČSSD a bylo demokratickým vnitrostranickým vyjádřením názoru. To jednoznačně považuji za legitimní nástroj politické strany, která se prezentuje principy demokracie, solidarity a spravedlnosti. Co jsem měl na srdci, jsem řekl, ČSSD však musí stejně jako já jít dál. Jsem přesvědčen, že pokud by politik dělal vše jen s ohledem na strategii, stal by se bezduchou loutkou. A tou být rozhodně nehodlám…

Bohuslav Sobotka musel ostatním ustupovat, protože potřeboval sestavit vládu. Měl podle Vás více trvat na programových bodech ČSSD? A jaký podle vás bude premiér?

Za každého politika hovoří jeho činy a konečný účet vystaví nejen Bohuslavu Sobotkovi, ale i ČSSD voliči. V politice se pohybuji již léta a jsem pragmatik. Vím tedy moc dobře, že vznik každé koalice provází kompromisy a konečná dohoda je vždy výsledkem náročných jednání i nutných ústupků.

Osobně si myslím, že ČSSD „ztratila“ ze svého programu více než koaliční partneři, ale je to otázka úhlu pohledu. A jaký bude Bohuslav Sobotka premiér? Bývá zvykem, že každý vládní úředník dostává sto dní hájení, má na ně tedy právo i Bohuslav Sobotka. Mým přáním je, aby zemi a ČSSD reprezentoval silný premiér, který povede suverénní vládu k tolik potřebným změnám.               

Ve kterých otázkách vidíte v rámci rodící se koalice největší problém? Podporujete ji Vy osobně?

Nepopírám, že jsem očekával, že po sedmi letech vlády pravice přinesou výsledky předčasných voleb zásadní změnu a ČSSD bude nositelem řešení. Volby ale dopadly jinak a oproti předpokladům získali kandidáti ČSSD v Poslanecké sněmovně ČR méně mandátů. Plně respektuji výsledky předčasných parlamentních voleb, mou podporu má i vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Teprve následující období však ukáže, zda je to skutečně vláda, která přináší České republice slibovaný hospodářský růst, prosperitu a stabilitu. Přitom některé sporné otázky byly otevřeny již při jednání o koalici – např. církevní restituce či daně – a řešením bylo jejich odložení.

I přes váš pokus o tzv. puč jste byl potvrzen ve funkci předsedy brněnské ČSSD a zvolen lídrem komunálních voleb. Čím si důvěru, kterou vám straníci dali, vysvětlujete? A především co se budete snažit udělat proto, abyste získal i důvěru občanů?

Vyjádření svobodného názoru v demokratické straně (potažmo v demokratické společnosti) není a nemůže být pučem a ten, kdo vnímá výsledky hlasování předsednictva ČSSD jako „převrat“, má k demokracii opravdu hodně daleko. Důvěry, kterou jsem dostal od svých straníků, si upřímně vážím a současně si  uvědomuji závazek pozice lídra v komunálních volbách na podzim 2014. Zatímco vznikající nová politická hnutí a strany uvádí na scénu nové i staronové tváře a avizují jednoduchá řešení, za ČSSD hovoří v Brně konkrétní výsledky práce. A jsem přesvědčen, že ten, kdo Brno dobře zná, také pozitivní změny vidí a vítá.     

Jaká je vaše vize Brna za čtyři roky? Co byste chtěl v případě úspěchu změnit nebo co zde občané podle Vás nejvíce postrádají?

Brno chce být stále lepší. Moravská metropole je moderní město, které je hrdé na svou minulost, ale je pevně zakotveno i v současnosti. Dál úspěšně rozvíjí svůj potenciál univerzitního města s bohatou tradicí a kulturou a především středoevropského centra vědy, výzkumu a inovací. K tomu již dnes přispívají velké vědecko-výzkumné projekty CEITEC a ICRC, podpora vzniku a rozvoje nových firem v podnikatelských inkubátorech, investice do technické a dopravní infrastruktury, ale třeba také projekty startovacích bytů. Občany města v současné době asi nejvíce tíží dopravní průjezdnost v exponovaných časech. Také myšlenka obnovy fotbalového stadionu za Lužánkami má velké množství příznivců. I s těmito dílčími problémy, které se nevyhnou žádnému zdravě se rozvíjejícímu městu, má Brno všechny předpoklady pro to, aby bylo perspektivním, živým a atraktivním městem pro své občany i návštěvníky.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…