Hřib nejdříve prohlásil, že města hrají v současném světě důležitou úlohu, která se v budoucnosti ještě zvětší. Citoval Sadiqa Khana, muslimského starostu Londýna, který řekl, že 19. století bylo století říší, 20. století stoletím národních států a 21. století je stoletím měst. „Starostové mohou dokázat to, co si národní státy nemohou dovolit,“ prohlásil a dodal, že spolupráce mezi městy prohlubuje spolupráci mezi národními státy. „I státy, které nemají rozvinuté vztahy mezi vládami mohou spolupracovat na úrovni měst,“ řekl.
„Ve V4 máme unikátní příležitost, lidé ve všech čtyřech hlavních městech zvolili představitele, kteří jsou progresivní, prodemokratičtí a zastávají liberální principy. Tato podobnost nás sblížila na konci minulého roku, když jsme podepsali pak Svobodných měst v Budapešti,“ řečnil dále Hřib. V tomto paktu se čtyři starostové vymezili proti populismu vlád ve Visegrádské čtyřce.
Uvedl, že starostové jsou v popředí, pokud jde o řešení klimatické krize i koronavirové krize. „Náš hlavní cíl je zajistit bezpečí našich občanů a na to potřebujeme adekvátní zdroje. Ale teď je nemáme. Protože naše vláda nám nebyla schopna pomoci. Co je horší, naše vláda se rozhodla nám odříznout financování a použila tyto peníze na řešení problémů, které sama způsobila uzavřením ekonomiky. To byl skutečně černý den pro starosty v naší zemi. A nakonec vláda změnila názor a rozhodla se poskytnout místním samosprávám finanční prostředky. I když se může zdát, že to dobře dopadlo, v dlouhodobém měřítku starostové potřebují spolehlivé partnery,“ postěžoval si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas