Dnešní slavnostní zahájení se uskutečnilo v kostele Panny Marie Sněžné a promluvili na něm mimo jiné místopředsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Vlasta Preislerová či ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.
„Naše země strávila v područí totalitních režimů více než polovinu minulého století a mnoho rodin se potýkalo, když ne s pronásledováním, tak s perzekucí ze strany režimu. Letošní téma je pronásledování rodin v době nesvobody, myslím, že můžeme být rádi, že žijeme už 30 let v demokratické a svobodné zemi,“ uvedl Hřib. Ačkoliv nástup totality je podle něj historicky zmapován, je nutné, aby se lidé chovali tak, aby si svobodu zachovali a opětovanému nástupu totality zabránili. „Já vám mohu slíbit, že udělám maximum pro to, abychom žili ve vzdělané společnosti, ve které nebude nikdo zůstávat na vedlejší koleji, a to si myslím, že je ta zásadní linie obrany proti totalitě a nástupu totalitních tendencí ve společnosti,“ řekl. Vyjádřil naději, že se doba vykonstruovaných procesů a perzekuce nikdy nevrátí.
Preislerová uvedla, že festival Mene Tekel má vždy sloužit jako varování: „Prosím nezapomínejme.“ Zároveň poznamenala, že česká společnost potřebuje více duševně silných lidí. „Náš národ potřebuje vnitřně svobodné, silné a nadějeplné jedince, kterých se nám dnes žalostně nedostává,“ řekla.
Ředitel ÚSTR připomněl, že Československo ve 20. století zažilo, jak jedna totalita vystřídala druhou – rozdíl byl však mezi jejími nositeli, přičemž v případě té druhé, nástupu komunismu, jimi byli spoluobčané. Nesvoboda a porušování lidských práv nemusí být důsledkem okupace či cizí diktatury, ale může vyrůst mezi námi, doplnil Hazdra. Na závěr zdůraznil, že i totalitní režimy se označovaly za demokratické, a tak je důležité mít na paměti, že opravdovou svobodu a demokracii by měli lidé chránit.
Jednotlivé projevy prokládala klasická hudba komorního Tria Cantabile. Zazněla také muklovská hymna a v závěru zarecitoval verše politického vězně Jiřího Herzingera ředitel projektu Jan Řeřicha.
Festival Mene Tekel se letos koná potřinácté a na jeho oficiálních stránkách stojí, že „vznikl jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let“. Kromě připomínání odkazu obětí komunismu je věnován také vzpomínce na oběti nacismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab