Jak jste uvedl pro naše stránky v březnu, ODS chyběla především schopnost vysvětlovat svůj vlastní program a obhajovat vládní i stranickou politiku všem občanům. Nyní nás čekají předčasné volby. Jakou šanci dáváte straně na úspěch? A především, co je třeba udělat pro to, aby dostála co možná nejlepšího výsledku a udržela si prvenství na pravici?
Bohužel, musím konstatovat, že situace se dramaticky změnila v neprospěch ODS. Předseda Nečas nejenže nepřišel se srozumitelným programovým prohlášením, ale naopak stranu citelně zdiskreditoval svou aférou. A co je potřeba udělat? Získat zpátky ztracenou důvěru. Těžký úkol, který bude vyžadovat nejen nové tváře, ale i zásadní změny ve struktuře ODS.
Jste nejen primátor, ale také předseda krajských zastupitelů Libereckého kraje. Koho byste vy osobně preferoval jako lídra strany v Libereckém kraji? Nejen v souvislosti s hlasováním o důvěře, ale i v případě jmenování kandidátů do voleb se hovoří o vnitrostranické krizi ODS. Souhlasíte? Například v Libereckém kraji má strana velmi populárního politika Jaroslava Zemana, který v senátních volbách získal vysoké množství preferenčních hlasů a porazil i bývalého hejtmana kraje Stanislava Eichlera (ČSSD). Přesto jej strana odmítá údajně postavit do čela krajské kandidátky. Můžete se k těmto spekulacím vyjádřit? Máte nějaké informace?
Jarda Zeman sice populární je, ale do obou komor Parlamentu kandidovat nemůže. Navrhovanou jedničkou za naši oblast je Mudr. Vít Němeček, který byl poslancem v minulé volebním období. Vítek má v regionu vysoký kredit, jak odborný - je ředitelem úspěšné městské nemocnice, tak morální – nikdy nebyl spojován s žádnými negativními kauzami. Sám vím, jak ho situace v ODS posledních let trápila a věřím, že je to člověk, který má znalosti i vůli nutnou k provedení potřebných změn.
Magistrát převzal od společnosti MVV 198 akcií městské teplárny a stal se jejím jediným vlastníkem, v důsledku čehož slibuje radnice obyvatelům nižší ceny za teplo. O kolik a od kdy by se mohla cena snížit?
V současné době jsou připravovány strategické dokumenty. Finanční plán na příští rok, výhled na 3 roky a plán revitalizace společnosti. Cena tepla bude vycházet z těchto materiálů. Naší snahou bude snížit cenu, abychom zastavili živelný rozpad soustavy. Konkrétní informace budou k dispozici do poloviny září.
Vedení města transakci prosadilo přes odpor opozice, které se nelíbilo vyvedení peněz z teplárny ani nároky na městský rozpočet. Jak byste tak celkově hodnotil poměry na magistrátu?
Opozice si poněkud konzervativním způsobem plní povinnost být proti názorům vládnoucí koalice. Jinak nepřišla s žádným racionálním návrhem. Paradoxem je, že se ozývají právě ti členové zastupitelstva, kteří měli v minulém období teplárnu na starosti a přivedli ji do situace, kdy máme nejdražší teplo v ČR. Pokud jde o rozpočet. Celková bilance přesunů akciových podílů, včetně posledního převzetí 100% kontroly, a hospodaření v teplárně je pro město kladná. Na straně výnosu od roku 1998 je více než 200 milionů korun. Tato suma je tak vysoká proto, že se do systému téměř vůbec neinvestovalo. Nyní přišel čas investic a stabilizace systému.
Jablonec se stal před rokem statutárním městem. Vy osobně předpokládáte, že změna přinese městu rozvojovou šanci do budoucna. Můžete být konkrétnější? Jaké změny byste uvítal, co ve městě občanům nejvíce chybí?
Dle mého názoru by pro obce kolem Jablonce bylo výhodné integrovat do statutárního města a při zachování vlastních samospráv snížit náklady na správu obcí a dosáhnout na vyšší daňové příjmy.
Občany trápí například stav komunikací a pocit bezpečí, mě osobně také stav městského majetku, především mateřských a základních škol. Další důležitou otázkou, na kterou je potřeba se soustředit, je rozvoj jablonecké nemocnice a samozřejmě již zmiňované teplárenství. V tomto roce připravujeme na území města rozsáhlou anketu, ve které se k těmto otázkám budou občané vyjadřovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková