Hned v úvodu svého vystoupení na vlnách veřejnoprávního Českého rozhlasu Lukeš konstatoval, že již demokratický prezident Barack Obama udělal chybu, když rázně nereagoval na ruský vpád na ukrajinský poloostrov Krym.
„Nakonec to byl, to je nutno přiznat, Donald Trump, který byl jako první ochoten dodávat na Ukrajinu zbraně, kterými se mohla účinně bránit,“ poznamenal profesor. To podle něj naznačuje, že Trump ani teď Ukrajinu nenechá na holičkách. Ale zcela jistě změní podobu podpory, jakou Američané Ukrajincům poskytovali od chvíle, kdy Rusové začali decimovat celou Ukrajinu. „Řeknu-li, že je Trumpova reakce nepředvídatelná, tak se mnou velká většina pozorovatelů bude souhlasit,“ pravil Lukeš, a že Trump je velký improvizátor, který často neplánuje. „Dosud mu to vždy fungovalo. Lidé mu věří věci, které ho prostě napadnou. My hledáme v jeho hlavě nějaké plány a schémata, ale já si dokonce myslím, že on o tom teď možná ani nepřemýšlí.“
Zdůraznil, že ruskou intervenci vůči Ukrajině lze ukončit jediným způsobem. „Myslím, že válku na Ukrajině lze ukončit jedině tím, že dáme Ukrajincům dostatek prostředků k tomu, aby agresora Vladimira Putina porazili na hlavu. Jedině absolutní porážkou Putina tahle válka skončí. Nevěřím, že je s tímhle diktátorem možný jakýkoli kompromis. Nejsem schopen si představit, že by Trump byl schopen ukončit tuto válku do 24 hodin od nějakého setkání s Putinem,“ vyjevil Lukeš.
Lukeš uvítal, že personální šéfkou Bílého domu se stane Susie Wilesová, což je podle profesora dáma, která držela pohromadě Trumpovu kampaň, nechala Trumpa být Trumpem, ale zároveň krotila Trumpovy největší přešlapy a excesy. „Vedoucí kanceláře prezidenta je víceméně ekvivalent toho, co by v Evropě v nějakém prezidentském systému mohl být předseda vlády. Takže to je nesmírně důležitá funkce,“ poznamenal Lukeš. To však podle profesora neznamená, že by Trump byl o něco předvídatelnější. „To, že ona tam bude, ještě neznamená, že nás nebudou čekat následující čtyři roky anarchie,“ podotkl.
Otázkou také je, co by mohla přinést potenciální spolupráce Donalda Trumpa s Elonem Muskem. Musk je podle Lukeše nesmírně chytrý a nesmírně úspěšný člověk, který však má velmi silné ego.
Další otázkou podle Lukeše je, jak Trump zrealizuje jeden ze svých velkých plánů – deportaci nelegálních migrantů z USA. Trump se nechal slyšet, že by k tomu mohl využít armádu, ale Lukeš v této souvislosti poznamenal, že zákony USA něco zapovídají. Zapovídají využití armády k řešení podobných otázek. „Pochybuji, že by to byl nějaký generál ochoten udělat,“ zmínil Lukeš.
Posléze varoval, že Trump vedle velkého odsunu nelegálních migrantů slibuje i zavedení vysokých cel především na čínské zboží. „A mohlo by se klidně stát, že to bude začátek řetězové reakce, jejíž konec si nikdo neumí představit,“ poznamenal Lukeš. V této souvislosti připomněl, že tzv. velkou hospodářskou krizi z 30. let 20. století prohloubilo to, když Američané uvalili cla na zahraniční zboží, ale ostatní země v reakci na to udělaly to samé, což prakticky zastavilo motor světové ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák