Data Evropského statistického úřadu ukazují Česko jako stát, kde jsou úřady na udělování občanství lidem ze třetích zemí hodně opatrní. Podle zveřejněných údajů připadlo na tisícovku obyvatel v Česku a stejně tak i na Slovensku za předminulý rok 0,1 občanství, které se podařilo nějakému cizinci pocházejícímu ze zemí mimo EU získat.
Tento podíl výrazně zaostává za průměrem Evropské unie. V 27 členských státech připadlo podle zjištění Eurostatu na 1000 lidí 1,4 přidělených občanství. V půlmiliardové Evropské unii, která je i vyhledávaným cílem ilegálních přistěhovalců, získalo občanství předloni 696 tisíc žadatelů, což je zhruba o 13 tisíc méně než v předchozím roce.
Třetinu občanství udělili v Česku Ukrajincům
Z uchazečů bývají nejúspěšnější lidé z Maroka (64 tisíc), Turecka (50 tisíc) a Ekvádoru (27 tisíc). Nejvíce občanství k počtu vlastních obyvatel udělovalo cizincům z třetích zemí Švédsko, kde na 1000 obyvatel připadlo 3,3 přidělených občanství. Absolutním číslům vévodí Francie, která kladně vyřídila 137 tisíc žádostí, následuje Velká Británie (129 tisíc) a Německo (94 tisíc).
Ve sledovaném roce 2008 pocházelo 29 procent nových občanů EU z Afriky, z evropských nečlenských zemí EU bylo 22 procent, z Asie 19 procent a ze Severní či Jižní Ameriky 17 procent. V ČR bylo předloni uděleno 1200 občanství, zatímco o rok dříve to bylo 2370. Největší skupinu úspěšných žadatelů tvořili Ukrajinci (33 procent), na druhém místě byli lidé z Kazachstánu (10,1 procenta) a Slováci (9,6 procenta).
Čtěte také:
Cizinci ze zemí mimo EU nebudou dostávat pracovní povolení
Cizinci nepodvádějí, jen využívají mezeru v zákoně, tvrdí Husák
Foto: mvcr.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih