Ještě donedávna neexistovaly téměř žádné důkazy, které by nošení roušek a ochrany obličeje opodstatňovaly. Světová zdravotnická organizace (WHO), původně roušky doporučovala pouze nositelům nákazy a zdravotníkům. Doporučovala spíše časté mytí rukou. Nakonec WHO zakrytí úst a nosu uznala jako prospěšné.
Studie týmu profesora Cowlinga vznikala pět let, vzhledem k délce shromažďování dat se nevěnovala přímo šíření nákazy covid-19, její autoři jí však postavili na podobných typech sezónních koronavirů, na virech chřipky a na rhinovirech, které jsou typickými nositeli nemocí z nachlazení.
V rámci analýzy bylo požádáno 246 lidí s podezřením na nákazu nějakým typem zmíněných virů, aby po 30 minut dýchali do speciálního přístroje. Přístroj měřil přítomnost a množství vydechnutých kapének. Polovina z účastníků roušku neměla, druhá ano. Mezi 111 lidmi, u nichž se později potvrdila nákaza, ochrana tváře zastavila veškeré sezónní koronaviry a 70 procent virů chřipky. U rhinovirů byla účinnost menší.
Výsledky lze podle výzkumníků vztáhnout i na běžné textilní roušky. „Textilní a bavlněné roušky měly stejný, i když menší efekt jako správně nasazená chirurgická rouška,“ říká odborník. „Co se nemoci covid-19 týče, zkoumáme jakákoliv opatření, která by mohla pomoci,“ dodal Cowling.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab