Případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra Omara a Fatimy Hudkové je v českém prostředí velmi neobvyklý tím, že Samer pomohl svým příbuzným dostat se do Sýrie, aby tam mohli bojovat ve jménu islámu.
Obhajoba tvrdila, že Fatima se v Sýrii pouze starala o manžela. „Že tam pouze vařila a prala Omarovi ponožky, soud odmítá,“ uvedla během líčení soudkyně. Fatima totiž odtamtud své matce poslala například fotografii v nikábu a s kalašnikovem v ruce.
Ve zprávách své matce Fatima několikrát zdůraznila, že ví, co dělá, a že ji k tomu nikdo nenutil. „Já tady nejsem kvůli němu (Omarovi), já jsem tady kvůli tomu, že chci bojovat proti nevěřícím,“ sdělila v hlasové zprávě z října 2017. „Naším vzorem je Usáma bin Ládin,“ dodala také.
„Nejenže jsme se naučili se zbraněmi, ale i taktiku, jak zaútočit a jak zareagovat zpětně na různé předměty, třeba pasti, bunkry, útoky (přepadení) měst, útoky v lesích. Jak držet zbraně a vše… Naučili jsme se používat více zbraní, nejen kalašnikov… Také granátomet, naučili jsme se s bombami… Ale díky Bohu, dá se říci, že já jsem byl z nich nejlepší ve sportu a taktice, a vždycky jsem byl princem skupiny,“ psal Omar během pobytu v Sýrii bratrovi Samerovi, jenž mu pomohl dostat se do válkou zmítané země.
Během pobytu v Sýrii Omar uvažoval o tom, že by se z něj stal sebevražedný útočník. „Další věc, o které chci mluvit, je ta, že tvůj bratr se chce stát ingimásím (útočící sebevrah, pozn. red.). To ale není hračka a já bych nechtěl, aby to tak bylo,“ potvrzuje Samerovi známý z teroristické skupiny. Jestli se to nakonec stalo, není jasné.
Omar byl v organizaci an-Nusra, kde podle důkazů většinu času cvičil bojovníky a společně se skupinou bojoval nejméně do října roku 2017. Poté už o něm ani o jeho manželce nemají české úřady žádnou zprávu.
Samer Shehadeh v minulosti uvedl, že s oběma byl v kontaktu naposledy v polovině roku 2018. Proto také byl jediným z nich, kdo si únorový nepravomocný rozsudek vyslechl. Byl odsouzen k deseti rokům vězení za to, že pomohl uprchnout dvěma lidem do Sýrie a ti se tam začlenili do teroristické skupiny an-Nusra. A také za to, že organizaci financoval.
Omarovi Shehadehovi soud vyměřil jedenáct let za mřížemi za to, že se reálně připojil ke skupině an-Nusra, Fatima pak dostala za svoje skutky šest roků odnětí svobody. Právní zástupci trojice se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolali, případ tak bude na konci května řešit Vrchní soud v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab