Ukrajina je jako unitární stát ve svých současných hranicích nestabilní. Podle profesora Krejčího se to ukázalo už při vyhlašování její samostatnosti.
Plyn může na Ukrajinu proudit ze západu. Kdo to ale zaplatí?
Problémy s Ukrajinou by se ovšem mohly řešit přes dodávky plynu. Rusko z této problematiky udělalo svou politickou zbraň. Mohlo by se to ale nějak obejít. Plyn na Ukrajinu by mohl proudit například ze Slovenska. Jedná se ale o ekonomický problém. „I při tranzitu ze západu je na místě otázka, kdo tento plyn zaplatí. Není nic trapnějšího než politik, který věří vlastní propagandě,“ napsal Krejčí.
Podle politologa dnes Ukrajina odebírá plyn, ale neplatí za něj. Za březen údajně dluží více než půl miliardy dolarů.
Ukrajinský dluh vůči Rusku by se mohl vyměnit za uznání referenda na Krymu
Originálním řešením by podle Krejčího bylo, kdyby se ukrajinský dluh vůči Rusku vyměnil za uznání referenda na Krymu. Pro současné politické vedení Kyjeva by to ovšem nepřipadalo v úvahu. Vadí mu, že k odtržení Krymu došlo v rozporu s ukrajinskou ústavou. Krejčí ale připomíná, že stejně rozporuplná je cesta k moci současného vedení země. „Jeho legitimita je nižší než ta, o kterou se opírá rozhodnutí Krymu,“ tvrdí politolog.
„Co takhle začít od nuly? Smířit se s tím, že Krym je a bude ruský. S tím, že Ukrajina peníze nemá. A udělat z toho politický obchod. Vyměnit ukrajinské dluhy za Krym pro Rusko,“ navrhuje profesor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe