Propad! Lidé se bojí investovat. Dva roky po volbách už viní vládu. Zkušený politik účtuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.09.2023 19:20 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Když se podíváme do našeho Parlamentu, z toho bolí oči. Dokud si to neuvědomí, nevidím světlo na konci tunelu.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a někdejší redaktor Hlasu Ameriky tepe českou politickou elitu a srovnává s Německem, odkud v sobotu odjel. „Jiná politická kultura, než je u nás. Nikdo neobstruuje, nikdo tady nic neblokuje. Na všechno je vyhrazený přesný čas,“ uvedl.

Propad! Lidé se bojí investovat. Dva roky po volbách už viní vládu. Zkušený politik účtuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti vládě na Malostranském náměstí

„Neprojednává se konsolidační balíček, ale rozpočet na příští rok,“ komentuje události posledních dnů v Německu Libor Rouček, který navštívil Berlín. „Jiná politická kultura, než je u nás. Nikdo neobstruuje, nikdo tady nic neblokuje. Na všechno je vyhrazený přesný čas. Na počátku samozřejmě mluví kancléř jako předseda vlády. Čtení rozpočtu probíhá v kultivované podobě. Samozřejmě že kritizují, velmi fest, jak se říká,“ dodal s tím, že jde ovšem o debatu kultivovanou.

„První čtení rozpočtu na příští rok probíhá v kultivované podobě. Ne jako u nás, aby sedmadvacet hodin schvalovali program schůze,“ kritizuje české poměry. Pokud by se něco podobného jako u nás dělo v Německu nebo v Evropském parlamentu, tak se podle něj „rozpadne“.

A ostřeluje českou politickou scénu dál: „Dokud se to nevyřeší, nikam se nepohneme jak politicky, tak ekonomicky. Ano, teče nám do bot. Na tom se shodnou hospodářské svazy i odbory. Jenže problémy se nevyřeší samy. Je potřeba, aby pomocnou ruku podala i politika, to znamená vláda i Parlament. Když se podíváme do našeho Parlamentu, z toho bolí oči. Dokud si to neuvědomí, nevidím světlo na konci tunelu. Jestli se z těch problémů dostaneme do budoucna? Říkám to dlouhodobě, nemáme potenciál a základnu k dalšímu ekonomickému růstu. Co jsme u nás měli? Např. automobilky, to je dobře. Abychom se dostali do vyšší ligy, potřebujeme další průmysl a ekonomiku budoucnosti. Pokud to politici nechtějí vidět, budou stále zaostávat,“ popisoval.

„Upozorňuji na to několik let. Jsem stále v zahraničí. Je těžké přenést to do české praxe. Dokud si to neuvědomíme, budeme zaostávat,“ dodal.

Jasný vývoj v Německu: Vítr, slunce, biomasa

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …