Protizemanovská demonstrace v Liberci: Do prezidenta se opřel jeho dávný přítel a mluvilo se i o PL.cz

28.10.2016 21:30 | Zprávy

REPORTÁŽ Protizemanovská demonstrace za účasti stovky lidí se konala v páteční sváteční odpoledne i v Liberci. Řečníci upozornili, že Miloš Zeman podle nich společnost rozeštvává, rozděluje a přiklání nás východním směrem. Byl mezi nimi paradoxně i Zemanův osobní přítel Jan Šolc. „Jeho příklon k Rusku a vydírání ministra Hermana mu nemohu odpustit,“ řekl. A také jeho volič. „Nyní se za svého prezidenta stydím,“ konstatoval.

Protizemanovská demonstrace v Liberci: Do prezidenta se opřel jeho dávný přítel a mluvilo se i o PL.cz
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Setkání v Liberci

I přes déšť se u památníku lidí, kteří zahynuli v srpnu 1968 u liberecké radnice, sešla stovka lidí narychlo svolaná na facebooku na akci s názvem Liberec za slušnost a demokracii. Svolali ji lidé kolem kapely Meridith Hunter. Zaznělo na ní mnoho ostrých slov směřovaných vůči současné české hlavě státu – prezidentovi Miloši Zemanovi. Úvodní řečník z řad organizátorů Zdeněk vypočítal řadu Zemanových „hříchů“ za jeho prezidentské období od vulgarit v rádiu v souvislosti s ruskými punkerkami Pussy Riot, kauzou Peroutka, chybějící prověrkou kancléře Mynáře či nejnovějším šumem kolem (ne)vyznamenávání Jiřího Bradyho. „Není to problém levice či pravice, ale je to problém pana prezidenta. Vůbec nepomáhá náladě ve společnosti. Není pro mě vůbec žádnou autoritou. Jeho činy nás rozeštvávají, lidi jsou pak znechucení z politiky a nechtějí chodit k volbám,“ řekl mimo jiné mladý muž.

Patříme k Západu

Po něm vystoupil bývalý poslanec Jan Šolc, který působil v devadesátých letech na Pražském hradě jako ředitel sekce vnitřní politiky. Ten připomněl vzkaz, který řekl těsně před smrtí liberecký rodák František Xaver Šalda: „Patříme k Západu.“ Podle Šolce je to vzkaz, který má dnes mimořádnou váhu. „V tomhle rozkolísaném světě, kde jedna velmoc nám hrozí, druhá nás vydírá,“ uvedl a myslel tím Rusko a Čínu. „Abychom byli zakotveni, musíme volit. Samozřejmě se nám leccos na Americe nelíbí, ale nezbytné je rozhodnout se,“ domnívá se. „Pozice Miloše Zemana je i z kulturního hlediska těžko udržitelná,“ sdělil Šolc, který prozradil, že je Zemanovým přítelem od doby, kdy byli za Občanské fórum kooptování jako poslanci do tehdejšího Federálního shromáždění krátce po Listopadu 1989. Často spolu ráno při kávě a štrúdlu debatovali. Dnes se sice z hlediska čistě lidského za jeho přítele pokládá nadále, ale názorově se s ním zcela rozešel. Proč? „Kvůli příklonu k Rusku a nynějšímu neskutečnému nátlaku, který vyvinul na ministra kultury a vydíral ho. To jsou dvě skutečnosti, které mu ani jako jeho přítel nemohu odpustit,“ konstatoval.

Co je tak dobrého na východ od nás?

Poté si vzal slovo muž, který přiznal, že Miloše Zemana volil prezidentem. Teď ho to mrzí. „Za svého prezidenta se stydím,“ řekl. Poté vysvětlil důvody svého postoje. „Žijeme v převrácené době. Pan prezident a jeho mluvčí označuje za fašizující společnost nás a přitom se postaví na jedno pódium s panem Konvičkou. Říkají, že média lžou a přitom tak rádi vystupují v Parlamentních listech jako by tam byl zdroj té jediné pravdy. Neustále vytvářejí strach a štvavým vyjádřením nás ženou na náměstí. Společnost je rozdělená a zmatená. Spousta lidí neví, kde je pravda,“ upozornil s tím, že dnes už se jen hledá nepřítel. „Dokázali jsme dělat velké věci. Ale vždy společně, nikoliv rozděleně. V atmosféře strachu se nemůže vyvíjet zdravá společnost. Stále se ptám lidí, kteří říkají, jak je ten Západ špatný, co je tak dobrého na východ od nás. Mně se zdá, že tyto země mají mnohem větší problémy typu lidských práv, korupce, vymáhání spravedlnosti, nižší životní úroveň a podobně,“ konstatoval. Prezidentovi Zemanovi vyčetl, že národ stále více a více rozděluje. „Není možné být v klidu a zůstat doma, kdy Česká republika vydává ponižující prohlášení Číně. Když dalajlámovi je znemožněno vystoupit u sochy Masaryka, kde mohl nedávno vystoupit pan Konvička. Když se handluje se státními vyznamenáními. Když se pan prezident snaží vytvořit pevné spojenectví s Východem. Když nás ignoruje,“ sdělil.

Věra Vohlídalová, další řečnice, připomněla, že se shromáždění koná u památníku, jenž je věnován tragickým srpnovým libereckým událostem roku 1968. „Pojďme se povznést nad aférami přicházejícími z Hradu a vygenerujme z našeho národa člověka, který nás povede správným směrem, a ne k zemím, které toto způsobily," řekla. Na závěr z reproduktoru zazněla Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové a mítink přítomní zakončili českou hymnou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …