Průlom? Biden a Putin v Ženevě. První výstupy

16.06.2021 18:11 | Zprávy

Ve švýcarské Ženevě dnes probíhá ostře sledované jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem. Oba prezidenti mají za sebou kratší, zhruba devadesátiminutovou schůzi, po které následovalo delší jednání doplněné o velvyslance, ministry zahraničí a další politiky obou zemí. Biden s Putinem chtěli probírat například jaderné odzbrojení, kyberkriminalitu nebo situaci v konfliktních regionech.

Průlom? Biden a Putin v Ženevě. První výstupy
Foto: Repro Twitter
Popisek: Setkání prezidentů USA a Ruska

Jedná se o první setkání obou prezidentů po Bidenově zvolení do Bílého domu. Summit se koná v napjaté atmosféře mezi oběma zeměmi, která má být nejhorší od konce studené války. Očekávání obou stran proto nejsou přehnaná, cílem je zejména ochladit vzájemné vztahy, hovořit mají prezidenti a jejich doprovod například o kyberkriminalitě nebo konfliktech na Ukrajině a v Sýrii.

První, menší schůzka mezi prezidentem Joem Bidenem a prezidentem Vladimirem Putinem začala krátce před druhou hodinou odpoledne a trvala přesně 93 minut, což bylo pouze o 13 minut více oproti plánu. Poté byla na programu větší schůze, která by měla trvat přes tři hodiny a budou se jí účastnit také velvyslanci obou zemí a další politici.

Za ruskou stranu se podle informací CNN účastní například ministr zahraničí Sergej Lavrov, Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov, náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov nebo tiskový tajemník Kremlu Dmitrij Peskov. Na další jednání by se měl připojit také zástupce vedoucího ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Kozak, ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov a zvláštní vyslanec ruského prezidenta pro Sýrii Alexandr Lavrentěv.

V americké delegaci nechybí Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, šéf ruské sekce americké Národní bezpečnostní rady Eric Green, náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová a velvyslanec v Moskvě John Sullivan.

Summit započal podáním ruky obou prezidentů a fotografováním společně se švýcarským prezidentem Guyem Parmelinem, který pronesl krátké uvítání obou lídrů. Parmelin uvedl, že vedoucím představitelům přeje „plodný dialog v zájmu vašich dvou zemí a světa“.

Když oba prezidenti poprvé usedli k jednacímu stolu, Biden prohlásil, že usiluje o „předvídatelný a racionální“ vztah s Ruskem, a zmínil se o USA a Rusku jako o „dvou velmocích“, což je podle pozorovatelů pozoruhodné vyzdvižení postavení Moskvy na světové scéně. „Myslím, že je vždy lepší setkat se tváří v tvář, pokusit se určit, kde máme společný zájem, spolupracovat,“ řekl Biden.

Putin ze své strany poděkoval Bidenovi za „iniciativu k setkání“ a prohlásil, že ví, že jsou Spojené státy na dlouhé cestě a mají spoustu práce. „Přesto se ve vztazích mezi USA a Ruskem nahromadilo mnoho otázek, které vyžadují setkání na nejvyšší úrovni, a já doufám, že naše setkání bude produktivní,“ řekl ruský prezident.

Očekávání od summitu nejsou mezi ruskými ani americkými představiteli velká a podle nich z jednání nevzejde nic konkrétního. Biden se iniciováním summitu podle nich snaží zastavit další zhoršování vztahů mezi Spojenými státy a Moskvou, které podle Bidena tento týden dosáhly nejnižšího bodu.

„Realistické cíle“ před summitem nastínil předseda Rady pro mezinárodní vztahy Richard Haass. „Myslím si, že cíle tohoto summitu a obecněji vztahů jsou menší než to, čeho můžeme společně dosáhnout. ... Skutečnou otázkou je, čemu se můžeme vyhnout. Můžeme se vyhnout další agresi v Evropě? Můžeme Rusko odradit od toho, aby například vůči některé zemi NATO udělalo to, co udělalo vůči Ukrajině? Můžeme přimět Rusko, aby v Sýrii používalo sílu méně nevybíravě? Můžeme přimět Rusko, aby ustoupilo od některých způsobů používání kybernetických prostředků? To je podle mě realistický program. Možná to nevypadá jako mnoho, ale zabránit tomu, aby se špatná situace zhoršila, je někdy vše, co můžete v zahraniční politice udělat,“ má jasno Haass.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…