Odbory požadují, aby ve firmách vzrostly mzdy zaměstnanců o osm až deset procent. Sedláček hned v úvodu pořadu konstatoval, že některé firmy si to mohou dovolit, jiné ne. Pokud budou odbory moc tlačit na pilu, zase poroste nezaměstnanost. To známe třeba z Francie,“ podotkl ekonom. Odboráři si to snad uvědomí a s majiteli firem se dohodnou na nějakém rozumném kompromisu.
Faktem je, že vláda platy státních zaměstnanců navýší o deset procent, což vyvolá tlak na růst platů i v soukromém sektoru. Sedláček má pochybnosti o tom, zda je dnes, kdy se ekonomice daří, vhodné vše dávat do platů. „Já si myslím, že by se ty přebytkové peníze měly dát spíš na umořování dluhu. Průměrný Evropan je jen o něco málo bohatší než Čech,“ prohlásil Sedláček.
Podle ekonoma máme navíc výhodu v tom, že máme relativně nízké riziko, že upadneme do chudoby. Sociální nůžky jsou v Česku rozevřené mnohem méně než třeba ve Švédsku. Ostatně sociální nůžky jsou v Česku rozevřené nejméně z celé EU. Platy v Česku máme relativně nízké, jenže opravdu jen relativně. Když si vezmeme, co si můžeme koupit za naši mzdu, moc se to neliší od toho, co si může dovolit koupit jiný Evropan. „Třeba Švýcar si vydělá až šestkrát tolik, jenže si za svou mzdu koupí jen o trošku víc než my tady,“ připomněl divákům Sedláček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp