Na levopravé politické škále se nedokáže zařadit desetina lidí. Jejich počet tak od loňského roku mírně stoupl. „V letech 2016 a 2017 se na úkor klesajícího podílu levice zvyšovalo zastoupení středu a oproti období let 2013 až 2015 se zvýšil i podíl lidí, kteří se na levopravé škále nedokážou zařadit,“ uvedli autoři průzkumu.
Vyhraněně levicoví jsou zejména voliči KSČM, také příznivci sociální demokracie se převážně řadí do levé části spektra. Naopak výrazně pravicově orientováni jsou voliči ODS a TOP 09. Pravicová orientace mírně převládá také u lidí, kteří preferují STAN nebo Piráty. Voliči ANO a lidovců se podle průzkumu častěji řadí k pravici než levici, u stoupenců SPD je vyrovnané zastoupení levice, středu i pravice.
Politickou orientaci ovlivňuje také věk a vzdělání lidí a to, jak hodnotí svou životní úroveň. Do levé poloviny spektra se řadí především lidé starší, s nižším vzděláním a se špatnou životní úrovní. Jak vzdělání roste, miska vah se přiklání k pravici. K ní více tíhnou i ti, kteří považují životní úroveň své domácnosti za dobrou.
CVVM provedlo průzkum v druhé polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk