První přímá volba prezidenta zanechala ve společnosti hluboký příkop

07.01.2014 10:36 | Zprávy

Devět kandidátů, kteří přilákali do volebních místností zhruba tři pětiny oprávněných voličů, a následné druhé kolo, ve kterém bývalý předseda vlády Miloš Zeman porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. To je stručné shrnutí první přímé volby prezidenta republiky v dějinách Česka, jejíž první kolo se konalo před rokem 11. a 12. ledna. Tato volba také mimo jiné potvrdila nízkou politickou kulturu v zemi a rozdělení společnosti na dva protichůdné tábory.

První přímá volba prezidenta zanechala ve společnosti hluboký příkop
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Cesta k přímé volbě prezidenta, o které politici mluvili již řadu let, začala po volbách do Poslanecké sněmovny v květnu 2010. Přímou volbu měly ve volebních programech všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně a již v červnu se vyjednávači budoucí vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) dohodli na tom, že začnou pracovat na legislativním návrhu na přímou volbu. Tento plán strany završily v prosinci 2011, kdy sněmovna schválila vládní novelu Ústavy zavádějící přímou volbu prezidenta (v únoru 2012 novelu přijal Senát a podepsal prezident Václav Klaus). V červnu 2012 pak sněmovna schválila prováděcí zákon. V říjnu 2012 předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil termín volby, první kolo na 11. a 12. ledna 2013.

Zavedení přímé volby nemělo jenom příznivce, zaznělo i mnoho kritických hlasů. Například končící prezident Václav Klaus označil předloni v prosinci přímou volbu hlavy státu za "populistický nesmysl, který se strašlivě vymstí". Přímou volbu prezidenta v podobě, v jaké ji schválil Parlament, kritizoval třeba i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Likvidace duchovního bohatství. Podle docenta Valenčíka jsou akademická půda a věda plné plevele, takže nic neroste

4:44 Likvidace duchovního bohatství. Podle docenta Valenčíka jsou akademická půda a věda plné plevele, takže nic neroste

„To, co se v poslední době odehrává na akademické půdě, je posun od vzdělávání a poznávání k obživě,…